Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Watykan

Mocne apele Papieża o pokój: Sudan, Izrael i Palestyna, Ukraina

plac świętego piotra fot. Vatican Media

Trzy mocne apele Papieża o pokój i niesienie pomocy udręczonej wojną ludności wybrzmiały na Anioł Pański. Franciszek mówił o katastrofalnej sytuacji w Sudanie, dramacie rozgrywającym się między Izraelem a Palestyną oraz o udręczonej Ukrainie. Ojciec Święty kilkakrotnie powtórzył błaganie „niech broń zamilknie” i „dość przemocy”. Apelował też o otwarcie korytarzy z pomocą humanitarną.

 

Franciszek przypomniał, że Sudan od kilku miesięcy znajduje się w ogniu wojny domowej, która nie przestaje słabnąć i pociąga za sobą liczne ofiary. Wymienił miliony przesiedleńców wewnętrznych i uchodźców w krajach sąsiednich, a także bardzo poważną sytuację humanitarną. „Jestem blisko cierpienia drogiej ludności Sudanu i zwracam się z gorącym apelem do lokalnych przywódców, aby ułatwili dostęp do pomocy humanitarnej i, przy udziale społeczności międzynarodowej, pracowali na rzecz pokojowych rozwiązań” – apelował Papież. I zachęcał: „Nie zapominajmy o naszych braciach, którzy są poddawani próbie!”.

Ojciec Święty wyznał, że codziennie myśli o bardzo poważnej sytuacji w Izraelu i Palestynie. „Jestem blisko tych wszystkich, którzy cierpią, Palestyńczyków i Izraelczyków. Obejmuję ich w tym mrocznym momencie. I bardzo się za nich modlę” - podkreślił. Następnie zawrócił się z przejmującym apelem: „Niech broń zamilknie, nigdy nie przyniesie pokoju i niech konflikt się nie rozszerza! Wystarczy! Dość bracia! Dość! W Gazie, niech ranni otrzymają natychmiastową pomoc, cywile niech będą chronieni, o wiele więcej pomocy humanitarnej niech dotrze do tej wyczerpanej ludności. Należy uwolnić zakładników, wśród których jest wiele osób starszych i dzieci”. Papież podkreślił, że każdy człowiek, chrześcijanin, żyd, czy muzułmanin, niezależnie od narodu czy religii, każdy człowiek jest święty, jest cenny w oczach Boga i ma prawo do życia w pokoju. „Nie traćmy nadziei: módlmy się i pracujmy niestrudzenie, aby poczucie człowieczeństwa zwyciężyło nad zatwardziałością serc” – wzywał Ojciec Święty.

Franciszek pozdrowił też Ukraińców przybyłych do Watykanu z okazji 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza. Patrząc na morze ukraińskich flag, które widział z okna Pałacu Apostolskiego powiedział: „Modlę się z wami o pokój w waszym udręczonym kraju. Bracia i siostry, nie zapominajmy o zamęczanej Ukrainie”.

Źródło:
;