Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Polska

Modlitewna troska o nienarodzone dzieci – akcja młodzieży „Wielki Post dla Życia”

jaś fot. Fotolia

960 godzin w intencji nienarodzonych dzieci i pokoju na świecie. To wielkopostna inicjatywa „Wielki Post dla Życia” Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji legnickiej. „Choć stawanie w obronie życia nie jest modne, to chcemy dać to świadectwo, wierzymy, że sprawia ono dużo dobra” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim Ewelina Wołoszyn, prezes KSM diecezji legnickiej.

 

„Wielki Post dla Życia” polega na zapewnieniu 24-godzinnej, nieustannej modlitwy każdego dnia tego szczególnego czasu w Kościele. Wszystko przygotowuje nas na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Ewelina Wołoszyn podkreśla, że modlitwa za  nienarodzone dzieci oraz w intencji pokoju na świecie znajduje swój wspólny mianownik. Jak zaznacza, życie to największy dar dla człowieka i dlatego ktoś musi opowiedzieć się za bezbronnymi i niemającymi własnego głosu dziećmi w łonach swych matek. „Naszym głównym narzędziem jest modlitwa, wierzymy, że to zaangażowanie wiernych pozwala na ocalenie niejednego życia, a także na zbudowanie więzi w naszym sercu z nienarodzonymi” – zauważa prezes KSM diecezji legnickiej. 

Skąd zatem pomysł na modlitewne zaangażowanie? Tego typu akcje są rozpowszechnione w amerykańskim ruchu pro-life. Rozmówczyni Radia Watykańskiego wyjaśnia, że przeniesienie inicjatywy na grunt diecezji legnickiej było oddolną inicjatywą wiernych, podjętą przez KSM. „Musimy podjąć działanie, by stawać w obronie nienarodzonych” – zapewnia Ewelina Wołoszyn. 

Nie jest jednak tajemnicą, że badania społeczne pokazują, że większość młodych Polaków daleko do postawy pro-life. Nie zraża to jednak takich organizacji jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i innych. „Jako młodzi staramy się uświadamiać innych i sami siebie edukować, że stawanie w obronie życia jest bardzo ważne, mimo tego że czasami nie jest modne i że wydaje się, iż młodzież jest ukierunkowana w drugą stronę. Chcemy dawać to świadectwo, wierzymy, że to sprawia dużo dobra. To sprawia, że ludzie mogą na chwilę się zastanowić, zobaczyć człowieka młodego, może właśnie po tej drugiej stronie, pomyśleć, że rzeczywiście nasze działania mają głęboki sens” – przekonuje Ewelina Wołoszyn. 

KSM-owicze stawiają też na wychodzenie do ludzi, stąd organizacja modlitewnych flashmobów. W różnych dolnośląskich miejscowościach raz w tygodniu młodzież gromadzi się na Koronce do Bożego Miłosierdzia. „Dzieje się to w centrach miast, w tym roku przed kościołami i pokazujemy, że jesteśmy i odpowiadamy na potrzeby modlitwy. Przede wszystkim jednak wypraszamy u Boga naszym modlitewnym szturmem ocalenie życia poczętego” – podkreśla prezes KSM diecezji legnickiej. 

Organizatorzy „Wielkiego Postu dla Życia” cały czas zachęcają do włączenia się w modlitewne dzieło. Zostały jeszcze terminy, na które można się zapisać. Najłatwiej zrobić to przez formularz na stronie 40dni.ksm.legnica.pl albo pod numerem telefonu 513 129 362. Godzinne spotkanie z Bogiem można spędzić na indywidualnym bądź grupowym odmawianiu różańca, koronki do Miłosierdzia Bożego, litanii lub innych modlitw. Organizatorzy zachęcają również, by w czasie zadeklarowanym rozważać Pismo Święte i uczestniczyć w Eucharystii. 

Źródło:
;