Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Solidarność

Modlitwa o pokój w Ukrainie. Most Jedności i Braterstwa w modlitwie

plakat fot. Rycerze Kolumba

W czwartek, 23 lutego o godzinie 20.30, w Kaplicy Klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny, krakowscy Rycerze Kolumba organizują modlitwę o pokój w Ukrainie. 

 

W programie: różaniec, Apel maryjny i modlitwa o pokój. Do modlitwy można włączyć się także przez transmisję on-line na stronie www.faustyna.pl Most Jedności i Braterstwa w modlitwie to odpowiedź krakowskich Rycerzy Kolumba na apel Delegata Stanowego Krzysztofa Zuby, do podjęcia działań na rzecz udręczonej wojną Ukrainy.

– Zbliża się rocznica ataku Rosji na Ukrainę, który w znaczący sposób zmienił sytuację w Europie i w dramatyczny sposób wpłynął na życie naszych Braci Ukraińców oraz spowodował, że tak wiele osób cierpi z powodu wojny. Jako Rycerze Kolumba od pierwszego dnia agresji podejmowaliśmy i podejmujemy działania, których celem jest pomoc tym, którzy cierpią. Dlatego tak ważna jest nasza systematyczność w działaniach i zadbanie o to, aby cierpiący i potrzebujący czuli nasze wsparcie zarówno duchowe jak i materialne – napisał Krzysztof Zuba, do Rycerzy Kolumba w Polsce.

Ze strony władz wspólnoty Rycerzy Kolumba w Polsce pojawiła się zachęta, by oprócz modlitwy w intencji pokoju rady Rycerzy w całej Polsce zatroszczyły się o los osób cierpiących  poprzez przygotowanie i wysłanie na Ukrainę 24 tysięcy paczek z żywnością. Wyzwanie dla Rycerzy Kolumba zaplanowane jest do połowy marca 2023 roku. W te działania planują włączyć się również krakowscy Rycerze.

Do tej pory z krakowskiego magazynu w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach wyjechało 16,5 tysiąca paczek z żywnością, produktami dla dzieci, chemią gospodarczą i kosmetykami dla Ukrainy. Przygotowanie ostatnich 3,5 tysiąca paczek zakończono w ostatnią sobotę, 18 lutego 2023 roku, w ramach piątej już akcji pakowania.

Podobne akcje, dzięki międzynarodowej współpracy Rycerzy i przy wsparciu finansowym rycerskiego Funduszu Solidarności z Ukrainą, odbywają się w ponad trzydziestu różnych miastach w Polsce, w których działają Rycerze Kolumba: m.in. w Warszawie, Radomiu, Częstochowie.

– To nasze zobowiązanie względem potrzebujących naszej pomocy. Zaangażowanie wolontariuszy w pakowanie paczek jest coraz większe. Jednego wieczoru w magazynie zgromadziło się ponad 50 osób: Rycerzy Kolumba, członków ich rodzin i przyjaciół, ale również uchodźców z Ukrainy, którzy mieszkają w Krakowie. Mimo, że minął już rok od wybuchu tej strasznej wojny, ludzie dobrej woli nadal chcą nieść bezinteresowną pomoc. Dla nas, Rycerzy Kolumba, takie inicjatywy i akcje są wypełnieniem zasad Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu, którymi kierujemy się na co dzień w naszym życiu – mówi Tomasz Konturek, lider Rycerzy Kolumba z krakowskich Łagiewnik.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 16 lat i liczą ok. 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 33 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – abp Wacław Depo.

;