Imieniny: Alicji, Alojzego

Wydarzenia: Święto Muzyki

Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

Pod oknem

Modlitwa za Boży lud u krakowskich dominikanów

bazylika dominikanów w krakowie fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com Bazylika oo. dominikanów w Krakowie

Dziś wieczorem Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w krakowskiej bazylice Świętej Trójcy Mszę św. w intencji Kościoła. - W procesie rozeznawania dróg bycia ludem Bożym w Polsce w 2020 roku nie może jednak zabraknąć modlitwy - podkreśla jej prezes, o. Łukasz Miśko OP.

Eucharystia ma stanowić nawiązanie do wydarzeń ostatnich tygodni, kiedy temat Kościoła pojawiał się tak na ulicy, jak i w przestrzeni internetu. - Widzieliśmy i wciąż widzimy, jak szerokie spektrum głosów towarzyszy tej dyskusji. Szereg komentarzy i postulatów, często sprzecznych. Nie można pominąć tego, co się dzieje, ale trzeba się nad tym mądrze pochylić - podkreśla o. Miśko.

Wskazuje, że głównym wnioskiem płynącym z ostatnich tygodni powinna być odpowiedź Kościoła na kilka fundamentalnych pytań o swoją misję i drogi jej realizacji. - W procesie rozeznawania dróg bycia ludem Bożym w Polsce w 2020 roku nie może jednak zabraknąć modlitwy. Stąd nasza propozycja, by spotkać się i oddać przyszłość wspólnoty Kościoła w Polsce Bogu - tłumaczy zakonnik.

Zauważa przy tym, że oczywiście na samej modlitwie nie można poprzestać. - Ona ma pomóc osobom wierzącym, które dalej chcą być w Kościele, odnaleźć się we wszystkich atakach na wspólnotę chrześcijan w Polsce, jak i w trudnych informacjach medialnych, które płyną w zasadzie zewsząd. Ta modlitwa ma być początkiem działania i ufamy, że nie będzie to pojedyncza akcja, ale włączą się w nią inne polskie miasta - mówi.

Dominikanin zaznacza, że organizatorzy mają nadzieję, że ich inicjatywa na nowo ukaże moc Bożej obecności w Kościele, mimo widocznych ludzkich błędów, grzechów, niewierności czy zakłamań. - Dziś właśnie Jemu chcemy się powierzyć i od Niego usłyszeć co zrobić, by nie stracić tej „soli ziemi” w naszej wspólnocie, która ma przecież wiarą i przykładem życia nieść światu ewangeliczne prawdy - podkreśla.

Inicjatywa Mszy św. za Kościół - Eucharystii ofiarowanej w intencji wszystkich ochrzczonych w Polsce, którzy wspólnie ze swoimi pasterzami mają obowiązek na nowo odczytać znaki czasu - pojawiła się w gronie świeckich współpracowników organizacji, która z radością ten pomysł podjęła.

- Zapraszamy do udziału w Eucharystii ofiarowanej w intencji ludu Bożego w Polsce, byśmy jeszcze wyraźniej byli, jak uczy Sobór Watykański II, „niejako sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego” - zachęca o. Miśko.

Msza św. rozpocznie się w poniedziałek 16 listopada o 19:30 w krakowskiej bazylice oo. dominikanów. Przewodniczyć jej będzie o. Łukasz Miśko OP, a homilię wygłosi o. dr Łukasz Wiśniewski OP, teolog dogmatyczny i wykładowca w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym.

Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa będzie mogło w niej uczestniczyć osobiście 110 osób. Eucharystia będzie również transmitowana na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;