Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma

Wydarzenia:

Świat

Modlitwa za Ukrainę na Kalwarii i przy grobie św. Jana Pawła II 

bazylika świetego piotra, miejsce pochówku świetego jana pawła drugiego fot. Krzysztof Petela Bazylika Św. Piotra, miejsce pochówku św. Jana Pawła II

Polacy modlili się dziś o pokój na Ukrainie na Kalwarii w Jerozolimie i przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Błagano o sprawiedliwy pokój na dotkniętej rosyjską inwazją ziemi ukraińskiej i o międzynarodową solidarność dla ludzi uchodzących przed wojną. 

 

Msza na Kalwarii została zorganizowana z inicjatywy ambasady polskiej w Izraelu i Palestynie. Wzięli w niej również przedstawiciele ambasad Ukrainy i Litwy. Liturgii przewodniczył ojciec Dobromir Jasztal, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej. „Śledzimy ten konflikt z daleka, ale nasza modlitwa jest wyrazem bliskości i solidarności z narodem ukraińskim” - mówi Radiu Watykańskiemu pracująca w Kustodii Ziemi Świętej siostra Miriam Michalak.

„Msza św. odbyła się na Kalwarii, w Bazylice Grobu Bożego. Jest to miejsce szczególne, bo to miejsce męki i śmierci Jezusa. Byli przedstawiciele ambasady Polski, Ukrainy i Litwy oraz siostry zakonne, które jak najwięcej zawsze wspierają modlitwą. Ojciec Dobromir przypomniał, że Ziemia Święta jest solidarna z Ukrainą, że franciszkanie we wszystkich swych placówkach bardzo wspierają Ukrainę w tym trudnym czasie wojny – mówi papieskiej rozgłośni siostra Miriam. – Mówiąc o tym się wzruszam, bo jestem w stałym kontakcie z naszymi siostrami z Ukrainy, które mieszkają w Chmielnickim. Ze względu na odległość i brak możliwości bezpośredniej pomocy, ta modlitwa to dla mnie taka cegiełka, którą możemy dołożyć też do tego wsparcia dla narodu ukraińskiego. Dla mnie jest to też współuczestniczenie też w tej pomocy, chociaż duchowej, czasami można powiedzieć niewymiernej, ale jednak zasadniczej i bardzo ważnej, bo sami możemy zauważyć w tych dniach, jak wielu ludzi modli się i prosi o tę łaskę pokoju dla Ukrainy.“

W modlitwie o pokój przy grobie św. Jana Pawła II uczestniczyli pracujący w Rzymie księża, siostry zakonne i licznie zgromadzona Polonia. Błagano o ustanie walk i o to, by ludzie doświadczeni cierpieniem otrzymali pomoc materialną i duchową.

Źródło:
;