Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala

Wydarzenia: Dzień Głośnego Czytania

Świat

Modlitwy ukraińskiego Kościoła w Dzień Niepodległości naszych sąsiadów

wolodymyr zelenski fot. president.gov.ua

„Życzę nam wszystkim zwycięstwa” – powiedział dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na ekumenicznej modlitwie za ten kraj w jego Dzień Niepodległości. Przedstawiciele Kościołów i wspólnot wyznaniowych razem zanosili do Boga dziękczynienia za swoją wolność oraz błagania o jej zachowanie w obliczu rosyjskiej inwazji. Działo się to w kijowskim soborze Mądrości Bożej. Wśród zebranych znaleźli się także przedstawiciele katolików dwóch rytów, abp Światosław Szewczuk i bp Witalij Krywicki.

 

W modlitwach nie zapominano o jeńcach wojennych, mieszkańcach terenów okupowanych, uchodźcach, którzy rozproszyli się po świecie, rannych i o wojsku. „Uczyń naszych żołnierzy wojownikami pokoju, życia i wolności” – błagał Boga m.in. zwierzchnik ukraińskich grekokatolików. W opublikowanym również dzisiaj przesłaniu do wiernych na Dzień Niepodległości, abp Szewczuk zaznacza, że właśnie teraz, w święto obchodzone w ciągu trwającej już 1,5 roku pełnoskalowej wojny, trzeba sobie odpowiadać na pytanie, czym jest wolność.

„Najwyższą formą wolności jest miłość. Dlatego w tym dniu szczególnie pamiętamy o tych, którzy potrafią kochać swoją ojczyznę aż do samopoświęcenia. Dziś zwłaszcza wspominamy całe pokolenia bohaterów walki narodowowyzwoleńczej naszego ludu. Oni w różnych czasach i epokach naszej historii nie tylko marzyli o wolnej Ukrainie, ale także zdobywali ową wolność w bojach, potem i krwią. Szczególnie modlimy się tego dnia za nasze dziewczęta i chłopców broniących naszej niepodległości na polach bitew wojny, którą Rosja sprowadziła na naszą ziemię. Możemy dziś obchodzić to święto tylko dlatego, że nasza ukraińska armia tworzy obecnie przestrzeń wolności – mówi abp Szewczuk. – Modlimy się też szczególnie za tych braci i siostry, naszych współobywateli, którzy znajdują się pod rosyjską okupacją i mogą zostać ukarani śmiercią za sam fakt świętowania tego dnia. Jesteśmy wezwani do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby Ukraina wygrała tę nierówną walkę. Dziś wspieramy ukraińską armię i staramy się pomóc wszystkim, którzy zostali ranni w tej wojnie. Niepodległość naszej Ojczyzny w czasie wojny postrzegamy w sposób szczególny – jako naszą wartość, jako nasze wspólne dobro. Dlatego modlimy się dzisiaj: Boże, błogosław Ukrainie, błogosław godnym i wolnym dzieciom Ukrainy! Boże, wielki, jedyny, broń nam Ukrainy!“

Źródło:
;