Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Świat

Moskwa: wystawa z okazji 80. urodzin Papieża Franciszka

papież franciszek przejeżdża pomiędzy wiernymi na placu świętego piotra fot. Michał Henkel Papież Franciszek przejeżdża pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Placu Świętego Piotra.

W moskiewskim Domu Rosyjskiej Zagranicy im. Aleksandra Sołżenicyna otwarto wystawę z okazji 80. urodzin Franciszka. Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt fotografii dostarczonych przez L’Osservatore Romano. Przygotowała ją ambasada Federacji Rosyjskiej przy Watykanie we współpracy z działającym w Moskwie Ośrodkiem Kultury „Pokrowskije Worota”.

 

Wystawę otworzył nuncjusz apostolski w Rosji. Abp Celestino Migliore podziękował organizatorom. Stwierdził, że Papież Franciszek ma autorytet moralny w świecie i jest bliski wszystkim ludziom, a szczególnie najuboższym. Niejednokrotnie wyrażał swoją miłość do narodu rosyjskiego na spotkaniach z prezydentem Putinem, a ostatnio podczas historycznego spotkania na Kubie z patriarchą Cyrylem. Kilka fotografii na wystawie pokazuje to spotkanie.

Sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego o. Stefan Igumnow podkreślił znaczenie spotkania patriarchy z Papieżem jako najważniejszego wydarzenia w stosunkach międzywyznaniowych. Dodał, że nie miało ono charakteru formalnego, ale było spotkaniem dwóch ludzi wspólnie zatroskanych o los cywilizacji i chrześcijan w świecie oraz mających takie same poglądy na temat tradycyjnych wartości chrześcijańskich i okazujących im ten sam szacunek.

Miejscowy ordynariusz katolicki abp Paolo Pezzi w liście odczytanym podczas ceremonii przez wikariusza generalnego ks. Siergieja Timaszowa określił Franciszka jako znak nadziei żyjącej w sercach ludzkich, a zakorzenionej w Narodzeniu Chrystusa. Jego zdaniem Papież bliski jest nie tylko katolikom, ale także wszystkim ludziom. Wystawa otwarta będzie dla zwiedzających do 30 stycznia 2017 r.

Oceń treść:
Źródło:
;