Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Pod oknem

18 czerwca z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach do Watykanu wyruszyła pielgrzymka "Iskra Miłosierdzia". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w wyprawie, która rozpoczęła się w sobotę rano, uczestniczy blisko 180 osób na 130 motocyklach.

Jak podkreślali pielgrzymi motywy ich udziału w pielgrzymce są głównie duchowe - często osobiste, na przykład w intencji bliskich chorych, czy też ogólnie za pokój na świecie. "Bardzo ważne jest też to, że w tak wymowny sposób możemy przypomnieć, że niebawem Światowe Dni Młodzieży w Polsce. I jeszcze raz zaprosić Ojca Świętego na lipcowe spotkanie do naszego kraju" - dodała też Barbara Gaweł z Krakowa.

Takie postrzeganie pielgrzymki wpisuje się w zamysły organizatorów. "Papież często zachęca wiernych do czynienia rabanu, który ma obudzić Europę. Nam jednak nie chodziło tylko o szum zewnętrzny, bardzo charakterystyczny dla motocykli. Chodzi przede wszystkim o odniesienie się do wartości, wiary oraz Światowych Dni Młodzieży i przesłania trwającego Roku Miłosierdzia" - powiedział ks. Adam Parszywka, przewodniczący sekcji komunikacji KO ŚDM i współorganizator wyprawy.

Ks. Parszywka o większej roli pielgrzymki motocyklistów mówił także w wygłoszonej podczas Eucharystii homilii. "Nie chodzi tu o kilometry. Nawet nie o ofiarowanie Ojcu Świętemu kasku czy kurtki. Tu chodzi o to, że Pan powołał nas, abyśmy czynili misję przez Europę, abyśmy ją omadlali i powierzali na tej trasie wszystkie sprawy naszego życia osobistego i społecznego właśnie Jemu" - ocenił.

Dodał, że wielu pielgrzymów przezwyciężyło bardzo dużo trudów, zdrowotnych, finansowych czy rodzinnych, by wziąć udział w podróży do Ojca Świętego. "Dlatego prośmy miłosiernego Pana, byśmy nie zmarnowali tej łaski. Doświadczenia i świadczenia o Jego miłosiernej miłości w całej Europie" - zaapelował kapłan, który podczas pielgrzymki będzie pełnił funkcje komandora.

Przed wyruszeniem, pątników oraz ich pojazdy pobłogosławił bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. "Wyruszacie w wielką podróż, aby dzielić się radością, która wyraża się w tym szumie motocykli i wichrze, który na pewno będzie was opanowywał. Życzę Wam, żeby był on znakiem powiewu Ducha św." - powiedział.

W czasie wyprawy pielgrzymi będą uczestniczyć w Mszach św. oraz będę odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Do Rzymu dotrą 22 czerwca, gdzie na audiencji generalnej na Placu św. Piotra spotkają się z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty od motocyklistów z Polski otrzyma trzy niezwykłe podarunki - biały kask z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, skórzaną kurtkę z logo ŚDM oraz charakterystyczny krzyż z łańcucha i zębatek motocyklowych.

Źródło:
;