Pod oknem
Mozaika Chrystusa Pantokratora w papieskim centrum na Białych Morzach
W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach powstało kolejne dzieło. W tympanonie nad wejściem do kościoła dolnego można zobaczyć nową mozaikę Chrystusa Pantokratora wykonaną zgodnie z kanonami sztuki bizantyjskiej.
Klasyczna mozaika w stylu bizantyjskim powstawała przez rok w pracowni krakowskiego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia” pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Nad wejściem do dolnego kościoła sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach zainstalowano ją w maju.
Jak podkreśla o. Zygfryd Kot, sztuka w Kościele ma zawsze wymiar katechetyczny, dlatego mozaikę przedstawiającą Chrystusa Pantokratora umieszczono w tympanonie nad wejściem do świątyni. – Jest On drogowskazem, który ukazuje nam, co znajduje się w tym budynku, co jest w nim najważniejsze i Kto w tym budynku mieszka – mówi jezuita. O. Kot zwraca także uwagę, że mozaika wykonana jest zgodnie z kanonem sztuki bizantyjskiej, a należy pamiętać, że św. Jan Paweł II, który jest patronem świątyni na Białych Morzach, często podkreślał, że Kościół oddycha dwoma płucami – wschodnim i zachodnim.
Tessery, czyli kostki, z których wykonana jest mozaika pochodzą z weneckiej fabryki szkła – taką samą technikę stosowano przy układaniu mozaik np. w watykańskiej Bazylice św. Piotra. – Jedyna w swoim rodzaju mozaika wprowadza nas do prawdziwego sensu nauczania św. Jana Pawła II, żebyśmy imitowali, czyli naśladowali Jezusa Chrystusa. Wchodząc do tej świątyni widzimy świętego, który w stu procentach stał się takim naśladowcą – mówi o. Zygfryd Kot SJ.