Imieniny: Paschalisa, Slawomira, Weroniki

Wydarzenia: Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Ścieżkami miłosierdzia

Nie da się nie zauważyć, że logo Roku Miłosierdzia autorstwa Marko I. Rupnika stylem podobne jest do mozaik tegoż samego twórcy znajdujących się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Poniżej postaramy się zestawić te podobieństwa.

W logo trwającego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w centrum znajduje się wizerunek Chrystusa, który bierze na plecy zagubionego człowieka. Ma to symbolizować miłość Jezusa jako Dobrego Pasterza, który dotyka aż do głębi ciała człowieka – jest to miłość zdolna przemieniać życie. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Jedno z oczu człowieka łączy się z okiem Jezusa, co sprawia, że każda osoba kontemplując Ojca w spojrzeniu Chrystusa, odkrywa w Jezusie nowego Adama, a także własne człowieczeństwo oraz przyszłość, która ją oczekuje.

To, co można spostrzec na pierwszy rzut oka to ta sama smukłość twarzy, zwłaszcza nosa, a także wielkie czarne oczy i wydatne kości policzkowe Chrystusa, pojawiające się we wszystkich analizowanych pracach Rupnika. Jezus na logo jest także ubrany w jasne szaty, co w mozaikach symbolizuje zmartwychwstanie – jak na wizerunkach w Kaplicy Chrzcielnej czy Kaplicy Najświętszego Sakramentu sanktuarium. Widać także bardzo podobny styl nimbu, wypełnionego żółtym i czerwonym kolorem, który wskazuje na Bóstwo Chrystusa.

Największe podobieństwo można zauważyć zestawiając Jezusa z logo Roku Miłosierdzia z Jego wizerunkiem z dolnej części trójdzielnej mozaiki prezbiterium kościoła, przedstawiającej Syna Bożego, który zstąpił do piekieł, by uratować Adama. W zasadzie można powiedzieć, że postać Jezusa między analizowanymi wizerunkami stanowi lustrzane odbicie.

Widać takie samo napięcie, pewien ruch wykonywany przez Chrystusa, zaznaczony załamaniami materiału Jego szat – Jego nogi są w wyraźnym dążeniu, On wstępuje niosąc z sobą grzeszników, podobnie jak miłosiernie niesie na plecach człowieka. U obu postaci ludzkich widać bezradność położenia, co mogą symbolizować opadłe ręce. Co najistotniejsze na mozaice z sanktuarium św. Jana Pawła II Chrystus wstępuje po krzyżu – również na logo Jubileuszu można dopatrzeć się, niepełnego co prawda, ale jak bardzo podobnego zarysu ramion krzyża, na których opierają się stopy Jezusa z ranami po gwoździach.

Warto podkreślić jeszcze jedno – twarz Chrystusa z logo Roku Miłosierdzia przypomina twarz niesionego przez niego na placach człowieka. Podobnie można powiedzieć o twarzy Adama z panelu „Stworzenie człowieka” sanktuarium – twarz Adama to także oblicze Chrystusa z innych mozaik, a uniwersalność ta jest niezwykle ważna bowiem w ten sposób ludzkość poznaje Stworzenie przez Odkupienie.

O. Marko Ivan Rupnik to jezuita pochodzący ze Słowenii. Obecnie mieszka w Rzymie, gdzie prowadzi szkołę tworzenia mozaik Centro Aletti. Ojciec Rupnik to najbardziej utytułowany współcześnie twórca mozaik na świecie. Jego dzieła zdobią m.in. sanktuaria w Lourdes, Fatimie, San Giovanni Rotondo, Kaplicę Redemptoris Mater na Watykanie.

Źródło:
;