Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Watykan

Msza św. w rzymskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w czasie pielgrzymki Metropolii Krakowskiej

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w rzymskim kościele św. Stanisława BM w czasie pielgrzymki Metropolii Krakowskiej z okazji 770-lecia kanonizacji Biskupa ze Szczepanowa.

 

Na początku Mszy św. rektor kościoła, ks. prał. Paweł Ptasznik, powitał arcybiskupa i wszystkich zebranych. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że ta świątynia jest szczególna ze względu na pamięć o św. Stanisławie i poprosił o modlitwę w intencji rzymskiej wspólnoty.

W homilii arcybiskup zauważył, że tej pielgrzymce szczególnie patronuje pięciu świętych: Najświętsza Maryja Panna, św. Stanisław, św. Jan Paweł II Wielki oraz patronowie Rzymu: św. Piotr i św. Paweł.

Metropolita przypomniał część wstępną Listu do Rzymian: „Nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka. W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie” – pisał św. Paweł. Apostoł Narodów nie spodziewał się zapewne, że do Rzymu przybędzie jako więzień i będzie przez dwa lata głosił Dobrą Nowinę, przebywając w areszcie domowym. Przybywali do niego apostołowie, a wśród nich św. Piotr i św. Łukasz, który tam namalował wizerunek Madonny. W bazylice wybudowanej na tym miejscu znajduje się kolumna z napisem: „Verbum Dei non est alligatum” – „Słowo Boże nie jest skrępowane”. Ślady rdzy na kolumnie wskazują, że był kiedyś owinięty wokół niej żelazny łańcuch, z której czerpano wodę do chrztów, których udzielał św. Piotr.

Arcybiskup wskazał na kolejne miejsce na mapie Rzymu: Mamertinum, czyli więzienie cesarskie, w którym poniosło śmierć wiele historycznych postaci.  Przetrzymywano w nim także wielu chrześcijan, a wśród nich św. Piotra i św. Pawła. Stąd wyprowadzono apostołów na miejsce kaźni. – W ich przypadku: wiernych świadków Chrystusowej Ewangelii, Rzym przyczynił się do ich śmierci, ale ostatecznie został pokonany przez ich wiarę, miłość do Chrystusa i moc nadziei, którą przekazywali swoim braciom, także prześladowanym braciom w wierze i kolejnym pokoleniom, które przekazują sobie Ewangelię z ust do ust – podkreślił na zakończenie metropolita.

Z okazji 770. rocznicy kanonizacji św. Stanisława BM, na prośbę Archidiecezji Krakowskiej, Penitencjaria Apostolska udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami:

  • przez uczestników metropolitalnej pielgrzymki jubileuszowej do Rzymu i Asyżu (6-8 września br.)
  • przez tych, którzy pozostawszy w kraju w czasie jej trwania nawiedzą miejsca związane ze świętym życiem naszego Patrona: Katedrę na Wawelu oraz Sanktuarium męczeństwa św. Stanisława w Krakowie na Skałce.
Źródło:
;