Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Pod oknem

Msza św. w katedrze na Wawelu zainaugurowała Święto Wojska Polskiego

 fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta / prezydent.pl

Mszą świętą w katedrze na Wawelu rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Kraków zorganizowane przez 6. Brygadę Powietrznodesantową (6.BP) oraz pozostałe jednostki wojskowe mające swoją siedzibę w Krakowie. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Podczas uroczystości medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki odznaczony został przez ordynariusza wojskowego gen. bryg. Adam Joks, dowódca 6.BP.

 

W homilii bp Guzdek mówiąc o pasterzu i najemniku wskazał na dwa sposoby wykorzystania wolności. „Obowiązkiem jednego i drugiego jest troska o owce. A zatem ich posługa nie powinna się niczym różnić. Jednak rzeczywistość pokazuje zupełnie różne podejście do powierzonych im zadań. Ta różnica ujawnia się najbardziej w godzinie zagrożenia dla stada, w godzinie próby”.

Ordynariusz wojskowy przypomniał, że „dobry pasterz daje życie swoje za owce. W ich obronie ryzykuje własnym zdrowiem, a nawet życiem, ponieważ czuje się za nie odpowiedzialny”. Zupełnie inaczej zachowuje się najemnik. Ten „widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach”.

Biskup polowy podkreślił, że przy pomocy dwóch słów: pasterz i najemnik, i tego co one wyrażają, można powiedzieć, że wolność ma dwa oblicza. Jest wolność „od” i wolność „do”. - To pierwsze rozumienie wolności polega na uchylaniu się od zobowiązań względem Boga, drugiego człowieka i Ojczyzny - dodał.

Źródło:
;