Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Dziedzictwo

Multimedialny spektakl w 1050. rocznicę chrztu Polski

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Chrześcijańskie dzieje Polski w spektaklu laserowym i polską muzyką „Od Mieszka I do Jana Pawła II” będzie można obejrzeć we wtorkowy wieczór w klasztorze Kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie.

 

Multimedialny spektakl zakończy trwający od początku lipca 26. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP dyrektor festiwalu Robert Grudzień w tym roku obchodzimy historyczny jubileusz 1050-lecia przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

„To najważniejsza data i wydarzenie w naszej historii, od którego zaczęło się chrześcijaństwo, naród i państwo polskie. Przy wykorzystaniu bardzo współczesnych narzędzi, jak światło, laser, pokażemy historię sprzed ponad tysiąca lat. Spektakl łączy nowoczesność z historią, tradycją” – zauważył Grudzień.

W widowisku, za pomocą ponad 100 animacji laserowych i obrazów, przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia z historii Polski i chrześcijaństwa polskiego, począwszy od czasów Mieszka I, poprzez bitwę pod Grunwaldem, potop szwedzki i obronę Częstochowy, uchwalenie Konstytucji 3 maja, rozbiory, późniejsze powstania, wojny, strajki w latach 1956-1989, aż po narodzenie się „Solidarności”, czy wejście Polski do UE.

Zostaną też przedstawiane postaci polskich świętych od św. Wojciecha, św. Stanisława ze Szczepanowa, do św. Jana Pawła II.

Grudzień podkreślił, że spektakl laserowy kierowany jest w szczególności do prezentacji w kościołach. „Naturalna przestrzeń wnętrza świątyni w połączeniu ze światłem laserów daje przepiękny efekt +żywych witraży+, co czyni spektakl współczesnym misterium światła” – mówił Grudzień.

Projekcje laserowe będą zsynchronizowane z polską muzyką od czasów średniowiecza do współczesnych kompozytorów. Zabrzmią takie utwory jak m.in. "Bogurodzica", Gaude Mater Polonia, a także kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, czy samego dyrektora festiwalu Roberta Grudnia. Zagra on na żywo Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz własną kompozycję Intrada 966.

Ponadto w czasie spektaklu prezentowane będą w formie audio słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II wypowiedziane do narodu polskiego.

„Wszystkie elementy spektaklu: muzyka, światło, animacje laserowe, figury graficzne 3D przenoszą publiczność w inny niespotykany dotąd wymiar przeżyć duchowych i są wzruszającym przeżyciem pozostawiającym w odbiorcach niezapomniane wrażenia” – zachęcał do obejrzenia dyrektor festiwalu.

Autorami i twórcami spektaklu laserowego są Irena i Mariusz Kmieć, którzy od kilku lat zajmują się tworzeniem i realizowaniem spektakli laserowych w kościołach.

26. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów 2016 (Podkarpackie) rozpoczął się na początku lipca. W jego programie znalazło łącznie 9 koncertów, które odbywały się we wtorkowe wieczory w klasztorze Kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie.

;