Imieniny: Bonifacego, Dobieslawa, Macieja

Wydarzenia: Dzień Farmaceuty

Święto św. Macieja, apostoła

Aktywnie

 fot. Łukasz Kaczyński

Muszyńskie Ogrody Biblijne to miejsce niezwykłe. Coś dla siebie znajdą tu zarówno wierzący, chcący poznać na łonie natury Słowo Boże, jak i niewierzący, których oko zachwyci niezwykła roślinność śródziemnomorska.

Ta historia zaczyna się w 2015 r., kiedy to proboszcz muszyńskiej parafii św. Józefa w Muszynie postanowił przenieść na rodzimy grunt tradycje niemieckich przyparafialnych ogrodów biblijnych. - Ogrody zawsze odgrywają w dziejach ludzkich dużą rolę - nasze również są szczególne. To miejsce spotkanie Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem w Jego słowie, a także obrazach biblijnych i naturze - tłumaczy ks. Paweł Stabach.

Ogród w Muszynie zachwyca mnogością cytatów biblijnych, pięknem roślin z miejsc opisywanych w Piśmie Świętym oraz przyciągająca uwagę rzeźbami, prezentującymi znane historie biblijne.

- Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym, dlatego taki sposób na pewno dociera bardziej do odwiedzających nas osób. Ta ogrodowa przestrzeń to bardzo ciekawa droga do tego, by poznać dzieje zbawienia z kart biblijnych, zwłaszcza, że nieraz trudno nam samemu sięgnąć po Pismo Święte - podkreśla z kolei Bernadeta Michalska, przewodniczka po Muszyńskich Ogrodach Biblijnych.

Tak jest rzeczywiście, gdyż główną część opisywanego miejsca stawowi kwadratowy Ogród Historii Zbawienia. Wejścia do niego strzeże anioł trzymający w ręku miecz. W ubiegłym roku przeszło przez niego blisko 100 tys. osób.

- Krok po kroku przejdziemy od Starego do Nowego Testamentu. A przy tym czekają na nas między innymi ściany wodne symbolizujące przejście przez Morze Czerwone, Arka Przymierza, wymowna figura ojca, który przytula marnotrawnego syna czy też brama w kształcie krzyża, która prowadzi do pustego grobu Jezusa - opisuje przewodniczka.

Zgodnie z jej słowami Muszyńskie Ogrody Biblijne mają powierzchnię 1,3 ha i były czwartym tego typu miejscem w Polsce. Trasa zwiedzania wytyczona jest przez ponumerowane tabliczki z cytatami z Pisma Świętego, odnoszącymi się do prezentowanych rzeźb, architektury czy gatunków roślin, których w ogrodzie jest ponad 150.

Na historii zbawienia oprowadzenie jednak się nie kończy. Każdy chętny może również poznać 4 pozostałe fragmenty ogrodu: obszar prezentujący pustynię oraz krajobraz rolniczy z Ziemi Świętej, Winnicę Pańską z wieżą strażniczą, specjalne miejsce, gdzie można pobawić się z dziećmi oraz Ogród Zakochanych, gdzie znajduje się labirynt z grabowego żywopłotu. Co więcej w symbolicznym wieczerniku można również zorganizować dni skupienia czy rekolekcje, opierające się na wartościach prezentowanych w ogrodzie.

- Wszystko zostało zaprojektowane tak, by przez pobyt na łonie natury zbliżyć człowieka do Boga. By mógł na chwilę odetchnąć od codzienności i w takim krajobrazie w końcu zobaczyć, że dzieje ludzkości wciąż zmierzają do Jezusa Chrystusa, który został ukrzyżowany i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Zachęcamy, by przeżyć taką chwilę refleksji właśnie tutaj - zaprasza do Muszyny Bernadeta Michalska.

Oceń treść:
Źródło:
;