Imieniny: Leslawa, Zdzislawa, Stefana

Wydarzenia: Dzień Pocałunku

Aktywnie

 fot. Łukasz Kaczyński

Muszyńskie Ogrody Biblijne to miejsce niezwykłe. Coś dla siebie znajdą tu zarówno wierzący, chcący poznać na łonie natury Słowo Boże, jak i niewierzący, których oko zachwyci niezwykła roślinność śródziemnomorska.

Ta historia zaczyna się w 2015 r., kiedy to proboszcz muszyńskiej parafii św. Józefa w Muszynie postanowił przenieść na rodzimy grunt tradycje niemieckich przyparafialnych ogrodów biblijnych. - Ogrody zawsze odgrywają w dziejach ludzkich dużą rolę - nasze również są szczególne. To miejsce spotkanie Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem w Jego słowie, a także obrazach biblijnych i naturze - tłumaczy ks. Paweł Stabach.

Ogród w Muszynie zachwyca mnogością cytatów biblijnych, pięknem roślin z miejsc opisywanych w Piśmie Świętym oraz przyciągająca uwagę rzeźbami, prezentującymi znane historie biblijne.

- Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym, dlatego taki sposób na pewno dociera bardziej do odwiedzających nas osób. Ta ogrodowa przestrzeń to bardzo ciekawa droga do tego, by poznać dzieje zbawienia z kart biblijnych, zwłaszcza, że nieraz trudno nam samemu sięgnąć po Pismo Święte - podkreśla z kolei Bernadeta Michalska, przewodniczka po Muszyńskich Ogrodach Biblijnych.

Tak jest rzeczywiście, gdyż główną część opisywanego miejsca stawowi kwadratowy Ogród Historii Zbawienia. Wejścia do niego strzeże anioł trzymający w ręku miecz. W ubiegłym roku przeszło przez niego blisko 100 tys. osób.

- Krok po kroku przejdziemy od Starego do Nowego Testamentu. A przy tym czekają na nas między innymi ściany wodne symbolizujące przejście przez Morze Czerwone, Arka Przymierza, wymowna figura ojca, który przytula marnotrawnego syna czy też brama w kształcie krzyża, która prowadzi do pustego grobu Jezusa - opisuje przewodniczka.

Zgodnie z jej słowami Muszyńskie Ogrody Biblijne mają powierzchnię 1,3 ha i były czwartym tego typu miejscem w Polsce. Trasa zwiedzania wytyczona jest przez ponumerowane tabliczki z cytatami z Pisma Świętego, odnoszącymi się do prezentowanych rzeźb, architektury czy gatunków roślin, których w ogrodzie jest ponad 150.

Na historii zbawienia oprowadzenie jednak się nie kończy. Każdy chętny może również poznać 4 pozostałe fragmenty ogrodu: obszar prezentujący pustynię oraz krajobraz rolniczy z Ziemi Świętej, Winnicę Pańską z wieżą strażniczą, specjalne miejsce, gdzie można pobawić się z dziećmi oraz Ogród Zakochanych, gdzie znajduje się labirynt z grabowego żywopłotu. Co więcej w symbolicznym wieczerniku można również zorganizować dni skupienia czy rekolekcje, opierające się na wartościach prezentowanych w ogrodzie.

- Wszystko zostało zaprojektowane tak, by przez pobyt na łonie natury zbliżyć człowieka do Boga. By mógł na chwilę odetchnąć od codzienności i w takim krajobrazie w końcu zobaczyć, że dzieje ludzkości wciąż zmierzają do Jezusa Chrystusa, który został ukrzyżowany i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Zachęcamy, by przeżyć taką chwilę refleksji właśnie tutaj - zaprasza do Muszyny Bernadeta Michalska.

Oceń treść:
Źródło:
;