Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Dziedzictwo

 fot. www.benedyktynki.eu

Pierwszy etap realizacji projektu „Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego” zmierza ku końcowi. Od strony zachodniej budynek muzeum benedyktynek w staniąteckim opactwie jest już w zasadzie gotowy.

Jak ocenia matka ksieni, Stefania Polkowska, budynek muzeum z każdym dniem nabiera coraz bardziej realnego kształtu. - Od strony zachodniej jest on już właściwie gotowy, oczywiście w stanie surowym. Teraz prace koncentrują się w jego środkowej i wschodniej części. W pierwszej z nich pozostaje do realizacji piętro i poddasze, w tej drugiej jeszcze parter - opisuje.

Mniszka wskazuje, że pierwszy etap inwestycji, który obejmuje budowę nowego muzeum w stanie surowym zamkniętym zmierza wyraźnie ku końcowi. Prace mają mieć swoje zwieńczenie prawdopodobnie na jesień bieżącego roku.

Po miesiącach niewidocznych dla oka prac ziemnych, mury przyszłego muzeum opactwa mniszek w Staniątkach wyraźnie zarysowały się na tle okolicznego krajobrazu. - Coś, co jeszcze nie tak dawno było tylko wyobrażeniem, staje się czymś realnym i naprawdę bardzo ładnie wyglądającym. Nie oznacza to jednak, że budowa nie spędza nam snu z oczu - przyznaje s. Polkowska.

Koszt obecnego etapu budowy to blisko 6,5 mln złotych. Stanowi to około jedną trzecią wartości całego projektu, który według szacunków opiewa na prawie 17 mln złotych. Jest to o ponad 6 mln złotych więcej w stosunku do pierwotnego kosztorysu inwestorskiego.

- Różnica wynika ze zmian na rynku budowlanym, na którym z każdym miesiącem drożeją materiały. Cały czas podejmujemy usilne starania, żeby te środki pozyskać. Ostatnio takim wsparciem okazała się Noc Cracovia Sacra, podczas której osoby uczestniczące w specjalnym koncercie w naszej świątyni składały datki i wiele z nich wprost mówiło, że są one na powstanie „Wirydarzy Dziedzictwa Benedyktyńskiego” - wyjaśnia matka ksieni.

Niestety benedyktynki ciągle nie mają wystarczających środków finansowych na dokończenie budowy. - Wspierajcie nas, prosimy o to gorąco. Już niebawem przed nami drugi etap inwestycji, czyli prace wykończeniowe. Dziękujemy za każdy gest dobroci i obiecujemy modlitwę za naszych darczyńców - apeluje s. Polkowska.

Obiekt ma zostać oddany do użytkowania pod koniec 2022 r. Projekt „Wirydarze Dziedzictwa Benedyktyńskiego” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 7,2 mln zł. Dzięki programowi zostanie przeprowadzona rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów na muzeum, bibliotekę i czytelnię.

Dofinansowanie umożliwi także zabezpieczenie i zakonserwowanie cennych zbiorów. Dzięki dotacji możliwe będzie też prowadzenie badań i skatalogowanie całego archiwum. Wśród najcenniejszych zbiorów opactwa znajdują się m.in. dokumenty, rękopisy, starodruki, muzykalia oraz przedmioty i szaty liturgiczne.

Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało się w maju br. pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny.

Oceń treść:
Źródło:
;