Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Z Bogiem

 fot. materiały prasowe

Michał Niemiec, organista z Krakowa, przygotowuje swój kolejny album. Krążek „Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie” będzie składał się z pieśni o tematyce przemijalności życia i nadziei zmartwychwstania.

Jak wskazuje autor płyty, jego fascynacja pieśniami żałobnymi sięga wiele lat wstecz. - Od ponad 13 lat w saletyńskiej parafii w Krakowie pełnię funkcję organisty. Pieśni żałobne, przepełnione słowem Bożym o nadziei zmartwychwstania rzeczywiście mają wartość terapeutyczną - widzę to na wielu pożegnaniach osób zmarłych, w których uczestniczę - tłumaczy Niemiec.

- Niedawno grałem na pogrzebie ojca mojej znajomej. Po całej uroczystości podeszła do mnie i powiedziała, że jedna z pieśni, którą usłyszała niezwykle dodała jej sił, czego wynikiem była jej mowa pogrzebowa, której wcześniej nie planowała - wspomina Niemiec.

Album będzie zawierał 15 utworów. - 13 pieśni o tematyce żałobnej i nadziei oraz intro i outro. Większość z planowanych pieśni pochodzi z rytuału pogrzebowego. Czasem mało je doceniamy, a ta płyta ma pokazać jak bardzo są one wyjątkowe, ile mogą przynieść pokoju i że nie trzeba mieć do nich dystansu spowodowanego skojarzeniem z przykrym wydarzeniem odejścia bliskich osób - wskazuje krakowski organista.

Wśród utworów nowego krążka znalazły się m.in. „Dziś moją duszę”, „U Ciebie, Boże”, nowa „Litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych” czy „Życie, jesteś chwilą”. Pomysł na krążek zrodził się z osobistych doświadczeń autora jako organisty.

- Proboszcz mojej parafii poprosił, bym nauczył się nowej pogrzebowej pieśni, która nosi tytuł „Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam”. Od początku ujęła moje serce. Kilka dni później w parafii oo. redemptorystów byłem na unikalnym koncercie ku czci zmarłych i świętych. Te dwa wydarzenia sprawiły we mnie przekonanie, że płyta z pieśniami żałobnymi może przynieść ludziom wiele pokoju, nadziei i otuchy - przyznaje Niemiec.

Jak dodaje, krążek wpisuje się też w działalność ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa, patrona dobrej śmierci. - Myślę, że te pieśni pomogą osobom, które przeszły już najtrudniejszy, związany z silnymi emocjami, pierwszy etap żałoby, w którym najistotniejsze jest to, by ktoś mógł ich po prostu wysłuchać. Osoby, które mają już ten etap za sobą, nadal potrzebują wsparcia i przekonania, że poza życiem ziemskim jest coś więcej i że ponownie spotkają swoich bliskich w niebie. O takiej pewności mówią właśnie te utwory - ocenia autor nowej płyty.

Ilustracją do płyty jest obraz pt.: „Patrzeć, aby widzieć” namalowany przez Marzenę Wasilewską. - Przedstawia wyłaniające się światło z ciemności. Słońce wschodzące lub zachodzące zawsze budzi nadzieję na kolejny jaśniejący poranek po trudach ciemności. Jak to niektórzy mawiają: po Wielkim Piątku przychodzi Wielkanocny Poranek, a po burzy wychodzi piękne słońce - podsumowuje Niemiec.

Premiera nowej płyty Michała Niemca pt. „Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie” jest przewidziana na 15 października 2021 r. w Światowym Dniu Dziecka Utraconego. Szczegółowe informacje na stronie www.niemiecmichal.pl/pewnosc-nadziei/. Wciąż można również wesprzeć powstanie krążka na stronie www.zrzutka.pl/pewnosc-nadziei.

 

PEWNOŚĆ NADZIEI. Terapia muzyką nie tylko w żałobie - DEMO - Michał Niemiec

Oceń treść:
Źródło:
;