Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Małopolska

Muzyka łączy... kulturę i naukę

 fot. Zbigniew Sulima / AGH

Program praktyk studenckich, wspólne projekty technologiczno-kulturalne oraz współorganizacja Forum Audiowizualnego przy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Krakowskie Biuro Festiwalowe (organizator FMF) i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie rozpoczynają strategiczną współpracę, której podstawowym założeniem jest szeroki transfer wiedzy pomiędzy menadżerami kultury i naukowcami a branżą filmową. W poniedziałek, 22 lutego zastępca dyrektora KBF do spraw programowych Robert Piaskowski i prorektor do spraw współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc podpisali porozumienie o współpracy.

 

Festiwal Muzyki Filmowej jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych kulturalnych marek Krakowa. To nie tylko seria koncertów dla wielotysięcznej publiczności prezentujących ścieżki dźwiękowe z produkcji filmowych. Festiwal stanowi profesjonalną platformę współpracy dla przedstawicieli szeroko pojętej branży filmowej. Profesjonalizacja przedsięwzięcia oraz coraz większe zainteresowanie jego programem wśród ekspertów z całego świata, to powód nawiązania współpracy z krakowską AGH – jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Krakowskie Biuro Festiwalowe realizując swoje flagowe przedsięwzięcia, wpiera talenty w dziedzinie technologii i innowacji. Długofalowa współpraca z Akademią doskonale wpisuję się w obrany kierunek rozwoju Biura.

„Dziś warstwa dźwiękowa filmu jest tak samo ważna jak obraz. Pracują nad nią kompozytorzy, instrumentaliści, realizatorzy dźwięku i montażyści. Kraków posiada doskonałe zaplecze, by szkolić najlepszych na świecie profesjonalistów od muzyki filmowej. Współpraca z AGH jest więc naturalną konsekwencją rozwoju branży filmowej w naszym mieście.” – mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. „Nasza współpraca będzie jednak o wiele bardziej długofalowa – rozpoczynamy program praktyk, podczas których studenci Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH będą uczyć się pod okiem elektroakustyków Centrum Kongresowego ICE Kraków, w jaki sposób zarządzać procesem realizacji dźwięku podczas wydarzeń kulturalnych. To inwestycja, z której jestem niezwykle dumna – inwestujemy w rozwój młodzieży” – dodaje Helbin. Pierwsi studenci pojawią się w Centrum Kongresowym ICE Kraków już podczas wydarzenia „WAJDA 90 – koncertu muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza”.

Na wsparcie technologiczne i merytoryczne podczas tegorocznego Forum Audiowizualnego działającego przy FMF, składają się spotkania z wykładowcami, panele dyskusyjne oraz zajęcia w studiu nagraniowym. Młodzi kompozytorzy z całego świata będą mieli okazję pracować w nowoczesnej komorze bezechowej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, czyli jednym z najcichszych miejsc w Europie oraz w komorze pogłosowej, w której bada się i projektuje zaawansowane rozwiązania akustyczne. Kadra AGH dołącza do zespołu ekspertów z Hollywood, którzy od kilku lat co roku przyjeżdżają do Krakowa podczas Festiwalu Muzyki Filmowej.

„Podpisana dziś umowa to duża szansa na rozwój dla obu stron porozumienia. KBF, jako organizator licznych wydarzeń kulturalnych, potrzebuje wsparcia technologicznego choćby w kwestii technik audiowizualnych czy inżynierii akustycznej. Dla nas ta współpraca może być znakomitym poligonem do testowania efektów naszych badań naukowych. Zyskają także studenci, którzy otrzymają szansę sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce w nowoczesnych i znakomicie wyposażonych obiektach” – komentuje Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc.

Współpraca Krakowskiego Biura Festiwalowego i Akademii Górniczo-Hutniczej dotyczyć będzie również promocji projektów technologiczno-kulturalnych, które planowane są w najbliższych latach. Pierwszym z nich będą nagrania terenowe brzmienia Puszczy Białowieskiej zrealizowane przez inżynierów akustycznych z AGH. Ten nowatorski projekt zostanie zaprezentowany publiczności podczas tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, która odbędzie się w dniach 24 - 30 maja.

;