Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Z Bogiem

 fot. Fotolia.com

Trwająca pandemia ograniczyła prawie do minimum udział w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych, w tym Drodze Krzyżowej. Jednak można ją przeżyć z książką „Wszystko skończy się zmartwychwstaniem. Drogi Krzyżowe z księdzem Wojciechem Węgrzyniakiem”.

W publikacji zawarto 6 różnych możliwości podążania za Chrystusem na jego ostatniej drodze na Golgotę. Wśród nich znalazło się m.in. nabożeństwo oparte na dobrych i złych radach czy analizujące uczynki miłosierdzia, modlitwa prowadzona ulicami Jerozolimy czy Droga Krzyżowa, która uwrażliwia na potrzebę przebywania we wspólnocie.

Jak podkreśla autor poszczególnych rozważań, skupienie się na Męce Pańskiej to doskonała przestrzeń do pogłębienia relacji z Jezusem. - Jesteśmy zmuszeni do przebywania w domach i często czujemy się ograniczeni, wręcz umęczeni tym czasem, a niekiedy mocno zalęknieni. To dobry punkt wyjścia, by poczuć, że Chrystus jest z nami w trudnej sytuacji i doskonale nas rozumie, zwłaszcza, kiedy spotykamy Go na Drodze Krzyżowej - mówi ks. Węgrzyniak.

Zauważa przy tym, że często wierni uczestniczą w nabożeństwie Męki Pańskiej w sposób bierny. - Kiedy jednak Drogę Krzyżową podejmujemy sami w pustym kościele czy też w domu w towarzystwie tylko najbliższych, wymaga to od nas większego zaangażowania i mobilizacji. Musimy sami podjąć trud refleksji, co niewątpliwie przyczyni się do naszego rozwoju duchowego. Pewną podpowiedzią może być właśnie ten zbiór rozważań - wyjaśnia kapłan.

Przygotowane przez duszpasterza archidiecezji krakowskiej rozmyślania na pewno poruszają serce i docierają do wnętrza. „Bowiem umrzeć za kogoś to wiele, umrzeć za złoczyńców to bardzo wiele, ale wybaczyć tym, którzy zabili, to wszystko. To wszystko, co Bóg mógł dać ludzkości. Jezu miłosierny, naucz nas urazy chętnie darować - nie dlatego, żeby zachęcać do ponownych krzywd. Nie dlatego, żeby pokazać swoją słabość, ale dlatego, by pokazać światu, że żadne zło i grzech nie są w stanie zabić miłości” - brzmi jeden z fragmentów modlitwy przy stacji XII.

Książka „Wszystko skończy się zmartwychwstaniem. Drogi Krzyżowe z księdzem Wojciechem Węgrzyniakiem” ukazała się nakładem krakowskiego Domu Wydawniczego „Rafael”. Zainteresowani mogą ją zakupić na stronie www.rafael.pl.

Ks. Wojciech Węgrzyniak jest cenionym rekolekcjonistą, biblistą i wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie. Od lat prowadzi bloga www.wegrzyniak.com, na którym nie boi się pisać o rzeczach trudnych, a nawet kontrowersyjnych. Spod ręki duchownego wyszło wiele książek, w tym „Po prostu Miłość. Kazania seminaryjnego czasu”, „Kościół Boga Żywego” czy „O co właściwie nam chodzi?”.

Oceń treść:
Źródło:
;