Polska
Na Mazurach powstaje ośrodek duchowości benedyktyńskiej „Opcja Benedykta”
Sympatycy duchowości opartej na nauczaniu św. Benedykta z Nursji mają powody do radości. Powstała we współpracy z ojcem Włodzimierzem Zatorskim Fundacja „Opcja Benedykta” podpisała 2 października umowę przeniesienia własności budynku po byłej szkole w miejscowości Faryny w powiecie szczycieńskim na Mazurach. Tyniecki mnich i świeccy założyciele Fundacji planują otworzyć w Farynach ośrodek rekolekcyjno-warsztatowy. Ale oferta „Opcji Benedykta” nie będzie skierowana jedynie do miłośników duchowości benedyktyńskiej.
- Chcemy tworzyć przestrzeń dla wszystkich, którzy szczerze szukają Boga, niezależnie od tego, czy są to osoby wierzące, czy nie – tłumaczy ojciec Zatorski. Dodaje, że Opcja Benedykta ma być swoistą drogą wyjścia z różnego rodzaju kryzysów i zawirowań, w jakich przychodzi nam dziś żyć. Św. Benedykt nie próbował głosić Ewangelii w każdy możliwy sposób, zalecał przede wszystkim, by szukać prawdziwej relacji z Bogiem. – Znajdując Boga, naprawdę możemy odnaleźć i siebie – przekonuje zakonnik.
Dzięki wsparciu darczyńców w szkole rozpoczęto już prace remontowe. Pierwszym krokiem jest próba zapobiegnięcia dalszej degradacji nieużywanego od dekady budynku. Następnie architekt zaplanuje przebudowę obiektu, która pozwoli na przyjmowanie gości.
Członkowie Fundacji zakładają, że w Farynach powstanie wspólnota osób świeckich zainteresowanych praktyką liturgii godzin, lectio divina, modlitwą osobistą i medytacją. - Zdajemy sobie sprawę z nowości tej myśli w Polsce, choć na świecie takie wspólnoty już powstają. Warto jednak podjąć ten wysiłek i zobaczyć, co „mówi Duch do Kościołów” (Ap 2,7) - tłumaczy benedyktyn.
W mazurskim ośrodku mile widziane będą i osoby poszukujące stałej wspólnoty, i ci, którzy zechcą uczestniczyć w proponowanych warsztatach, i wreszcie też osoby, które zainteresowane będą wizytą indywidualną.
Faryny sprzyjają wyciszeniu, bo wieś leży na skraju Puszczy Piskiej, największego kompleksu leśnego na Mazurach. Zaledwie 13 km dzieli Faryny od jeziora Nidzkiego i słynnych mazurskich miejscowości Pranie i Krzyże, które kochali polscy poeci i pieśniarze.
Więcej informacji na stronie Fundacji: www.opcjabenedykta.org. Możliwość wsparcia remontu: www.opcjabenedykta.org/wspieram.
O. Włodzimierz Zatorski OSB urodził się w 1953 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. W 1991 r. założył i do roku 2007 był dyrektorem Wydawnictwa Tyniec. W latach 2005-2009 przeor klasztoru, od roku 2002 do 2019 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor licznych książek z duchowości monastycznej. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2018 dyrektor Jednostki Gospodarczej Opactwa i od 2015 do 2018 szafarz (ekonom).
Szansa dla Faryna .Szansa dla Mazur.Szansa dla Polski.