Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Wakacje z Bogiem

Na rowerach do Ziemi Świętej

 fot. rozkrecwiare.pl

„Modlitwa o pełnię życia, czyli o miłość” – tak określają swój cel organizatorzy tegorocznej pielgrzymki rowerowej po Ziemi Świętej, z cyklu „Rozkręć wiarę”. Trzynaścioro rowerzystów, wśród których jest trzech księży, zamierza przejechać drogami Izraela oraz Palestyny i dotrzeć przez Pustynię Judzką do Ziemi Obiecanej. Wyruszają samolotem 2 sierpnia. Z dwutygodniowej wyprawy powstanie film.

 

Jak zaznacza główny pomysłodawca projektu ewangelizacyjnego „Rozkręć wiarę” ks. Grzegorz Kierpiec z parafii konkatedralnej w Żywcu, tegoroczna wyprawa rowerowa odbiega stylem od wcześniejszych i jest swoistym podsumowaniem czterech wcześniejszych tego typu przedsięwzięć.

„Ta wyprawa będzie przede wszystkim krótka i święta bo w Ziemi Świętej. Nie dojedziemy tam, ale się w niej znajdziemy. To będzie kontynuacja poprzedniej wyprawy na piaski Sahary, gdzie nic się nie zakończyło. Tam się wszystko zaczęło. Dlatego wrócimy pokonując czas i przestrzeń do tej ciemnej krainy pełnej śmierci, ale też i szansy spotkania Boga” – wyjaśnia.

Kapłan podkreśla, że w tej wyprawie chodzi przede wszystkim o przeżycie duchowe. Symbolicznym jej celem jest Pustynia Judzka, przez którą rowerzyści chcą przejechać, by dotrzeć do Ziemi Obiecanej. „Pustynia jest czasem i miejscem spotkania ze swoją słabością, spotkania z własną przeszłością i doświadczeniem śmierci. Pustynia to etap na drodze wiary, próba wiary” – dodaje ks. Kierpiec.

Zdaniem kapłana niezakończona wędrówka na Saharę, którą pielgrzymi odbyli rok temu, jest swoistą tajemnicą. „Tam doświadczyliśmy swojej małości i słabości. Doświadczyliśmy ich na tyle mocno, że z pokorą serca wracamy by przejechać z Bogiem po tym, co w nas kruche i doświadczyć pokoju, pełni życia w Jerozolimie – Mieście Pokoju” – zaznaczył.

Uczestnicy zamierzają przebywać w kilku bazach na terenie Ziemi Świętej, skąd pod opieką księdza przewodnika będą wyjeżdżać, by zwiedzać i modlić się w miejscach związanych z wydarzeniami opisanymi w Starym i Nowym Testamencie. Z dwutygodniowej pielgrzymki powstanie film.

Rowerzyści zachęcają wiernych do wpisania swoich intencji, próśb, podziękowań lub postanowień do Księgi Intencji umieszczonej w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Katedrze w Żywcu. Mają być one treścią modlitw podczas pielgrzymki rowerowej do Ziemi Świętej. W intencjach tych zostanie odprawionych dziesięć Mszy świętych w Izraelu i Palestynie. Intencje można wpisać również w Elektronicznej Księdze Intencji.

Patronem pielgrzymki jest św. Helena, cesarzowa, która pielgrzymowała do Ziemi Świętej i ufundowała bazyliki: Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Świętego Krzyża i Zmartwychwstania na Golgocie w Jerozolimie oraz Wniebowstąpienia Pańskiego na Górze Oliwnej.

Przedsięwzięcie opieką duchową wspiera bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger. Rowerzyści otrzymali też specjalne błogosławieństwo od kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski, który patronował też wcześniejszym wyprawom pod hasłem „Rozkręć wiarę”, spotkał się z uczestnikami wyprawy w kurii archidiecezjalnej w Krakowie.

Źródło:
;