Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Wspomnienia

Na Teneryfie odsłonięto pomnik bł. Jana Pawła II

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 15 kwietnia w historycznym centrum La Laguna na Teneryfie odsłonięto wykonany z brązu pomnik błogosławionego Jana Pawła II. Dzieło, będące darem Polskiej Fundacji im. Jana Kobylańskiego oraz Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej (USOPAŁ) dla chrześcijan Wysp Kanaryjskich, pobłogosławili kard. Santos Abril y Castelló i biskup Teneryfy – Bernardo Álvarez Afonso.

 

„To wielka duma dla diecezji i mieszkańców Wysp Kanaryjskich mieć pomnik Jana Pawła II w San Cristóbal de La Laguna” – przyznał bp Álvarez Afonso. Zauważył, że odtąd mieszkańcy tych stron będą mogli uczcić pamięć i zbliżyć się do papieża-Polaka, oddając mu hołd pod jego monumentem. „Pomnik ten przypomina nam, jak wielkim człowiekiem był beatyfikowany Jan Paweł II. Uświadamia nam przede wszystkim jego oddanie dla Kościoła, a w szczególności jego przesłanie do młodzieży” – zaznaczył biskup.

Podkreślił też misjonarskiego ducha Ojca Świętego, który wzywał do szerzenia Ewangelii na całym świecie. Zdaniem bp. Álvareza, posąg papieża-Polaka przypomina także o jego cierpieniu – zarówno o prześladowaniach w czasach jego młodości, jak i wtedy, gdy pełnił funkcję głowy Kościoła.

Pomnik dłuta polskiego artysty Czesława Dźwigaja przedstawia naturalnych rozmiarów postać Jana Pawła II, gdy błogosławi dziewczynkę i chłopca ubranych w typowy strój z Wysp Kanaryjskich. Dzieło stanęło obok głównego wejścia do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia na Placu Doktora Olivery.

Główny fundator całego przedsięwzięcia – Jan Kobylański jest Argentyńczykiem polskiego pochodzenia, mającym jedną z rezydencji na Teneryfie. W latach 1975-89 był konsulem honorowym Paragwaju w Santa Cruz de Tenerife.

Drugi sponsor – USOPAŁ, czyli Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej - została powołana do życia na 1. kongresie Polonii tego kontynentu, który w listopadzie 1993 obradował w Argentynie i Urugwaju. Obecnie należą doń latynoskie organizacje polonijne z Argentyny, Brazylii, Chile, Meksyku, Paragwaju, Peru i szeregu innych krajów.

;