Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Rozrywka

Nadzwyczajna Gala Jubileuszowa Krystyny Prońko

 fot. Materiały prasowe

Doskonała technika, wysoka kultura muzyczna i niezwykły, oryginalny głos. Krystyna Prońko - jedna z najwybitniejszych, polskich piosenkarek wystąpi w Krakowie podczas jubileuszowej gali, z okazji 45-lecia swojej twórczości. Występ artystki odbędzie się 25 października (niedziela) o godz. 20:00 w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków.

 

– Krystyna Prońko to niezwykle charyzmatyczna, wyróżniająca się na polskiej scenie muzycznej wokalistka, której perfekcyjnie dobrane kompozycje i niezbędna wiedza sceniczna sprawiają, że jej występy zawsze są źródłem niezapomnianych wrażeń – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem wydarzenia.

Artystka zaprezentuje się w odmienionej, pełnej emocji interpretacji swoich utworów, a  jubileuszowy koncert będzie przekrojem przez wieloletnią twórczość wokalistki. W trakcie prawie dwugodzinnego występu usłyszymy największe kompozycje gwiazdy m.in.: Jesteś lekiem na całe złoDeszcz w Cisnej, Małe tęsknotyJutro zaczyna się tu sezonModlitwaNiech moje serce kołysze ciebie do snuPapierowe Ptaki i walczyk z filmu Halo Szpicbródka. Piosenkarce na scenie towarzyszyć będzie jazzujący, krakowski zespół, Wiesław Wilczkiewicz Ensemble.

Krystyna Prońko nie zawęża swojej twórczości do jednego gatunku muzyki i jest aktywna na polskiej scenie muzycznej od 45 lat. To absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, która swoją karierę wokalną rozpoczęła w rodzinnym zespole Refleks, w którym występowała wspólnie z braćmi: Piotrem (saksofon) i Wojtkiem (gitara basowa). Wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea w Opolu. Po raz pierwszy uhonorowano ją w 1973 roku za interpretacje piosenek Po co ci to chłopcze i Umarłe krajobrazy. Pierwszy opolski sukces powtórzyła dwa lata później nagrodą za utwór Niech moje serce kołysze ciebie do snu. Interpretacja zdobyła ponadto tytuł piosenki roku w plebiscycie magazynu Non Stop.

Doskonałym wprowadzeniem do polskiego show biznesu było zaproszenie artystki do pracy w chórku Czesława Niemena w latach siedemdziesiątych XX wieku. Krystyna Prońko występowała również w chórkach ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami głównie podczas tras zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego. Artystka ma w swoim dorobku udział w dużych formach muzycznych m.in. w postaci  głównej roli w rock operze 3400 lat po Ikarze, roli Kobiety z Osiedla w oratorium Kolęda Nocka oraz udziale w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990 i 1991 roku.

Bilety w cenie od 40 do 80 złotych są dostępne na portalu Eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

;