Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Kulturalnie

 fot. Michelangelo / wikipedia.org

Papieski Chór Kaplicy Sykstyńskiej nagrał szczególną płytę. W albumie Cantate Domino znalazły się śpiewy gregoriańskie i utwory kompozytorów renesansowych, w tym oryginalna wersja słynnego Miserere Gregoria Allegriego, skądinąd byłego dyrygenta Chóru. Utwory śpiewane są oczywiście po łacinie.

 

Wyjątkowe jest to, że nagranie zostało dokonane w Kaplicy Sykstyńskiej w specjalnie do tego celu zbudowanym przez Deutsche Grammophon studiu. Niezbędnego pozwolenia udzielił Papież Franciszek. Wzięli udział także śpiewaczka operowa Cecilia Bartoli i dyrygent Roberto Gabbiani. Producentka Anna Barry określiła możliwość dokonania nagrania wśród fresków Michała Anioła jako „przytłaczający przywilejˮ. Pierwszy egzemplarz albumu, który będzie dostępny od 25 września, otrzyma Papież Franciszek.

Chór prowadzony przez ks. Massimo Palombellę składa się z 20 dorosłych i 30 młodych śpiewaków. „Po intensywnym okresie przygotowań i nauki śpiewu renesansowej muzyki sakralnej doszliśmy do takiego momentu, że jesteśmy gotowi na profesjonalne nagranie w tym niezwykłym miejscuˮ – powiedział ks. Palombella.

Źródło:
;