Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Książka

Nagroda Conrada za najlepszy debiut literacki 2016

 fot. Michał Ramus

Już niecałe trzy miesiące pozostały na przesyłanie zgłoszeń do Nagrody Conrada, pierwszego w Polsce wyróżnienia dla debiutów literackich w prozie. Nagroda, przyznawana od ubiegłego roku, wspiera początkujących pisarzy i zachęca czytelników do zainteresowania młodą literaturą. Na laureata czekają: 30 tysięcy złotych, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie, promocja na łamach „Tygodnika Powszechnego" i statuetka. Nagroda Conrada jest wspólnym przedsięwzięciem Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Instytutu Książki i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

 

Książki – wydane w roku 2015 – mogą do 30 kwietnia zgłaszać zarówno wydawcy, autorzy i krytycy literaccy, jak i sami czytelnicy za pośrednictwem wydawców. Spośród wszystkich wniosków kapituła nagrody wybierze pięć pozycji, które przejdą do ostatniej fazy konkursu. Ich autorzy spotkają się z czytelnikami w ramach cyklu „Po debiucie" podczas tegorocznego Festiwalu Conrada. Najlepszy debiut 2016 roku zostanie wyłoniony nie przez jury, ale publiczność, która wybierze swojego faworyta w głosowaniu internetowym. Wręczenie statuetki będzie miało miejsce w czasie uroczystej gali na Festiwalu Conrada – podczas pierwszej edycji towarzyszył jej wykład Jonathana Franzena, światowej sławy amerykańskiego pisarza. Laureatką 1. edycji została Liliana Hermetz z powieścią „Alicyjka”, opublikowaną przez wydawnictwo Nisza.

Do Kapituły Nagrody należą: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Tomasz Pindel, Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Nagroda jestem elementem programu wsparcia debiutów literackich (obok konkursu „Promotorzy debiutów" oraz Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO) oraz ściśle łączy się z krakowskim Festiwalem Conrada. Wydarzenie, organizowane od 2009 roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, w krótkim czasie wyrobiło sobie pozycję największego festiwalu literackiego w Europie Środkowej i jednego z bardziej znaczących na świecie. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu z czytelnikami spotkali się m.in. nobliści Orhan Pamuk, Herta Müller i Swietłana Aleksijewicz, a także Etgar Keret, Marjane Satrapi, Jaume Cabré, Paul Auster, Boris Akunin, Jeanette Winterson, Jonathan Franzen, Amos Oz, Robert Coover, oraz doborowe grono polskich pisarzy i reportażystów, w tym Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk i Mariusz Szczygieł.

;