Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Dialog

Nagrody dla Latify Ibn Ziaten i António Guterresa

Latifa Ibn Ziaten fot. wikipedia.org

Tegorocznymi laureatami nagrody Zayeda za Braterstwo zostali: wielka promotorka pokoju, Marokanka Latifa Ibn Ziaten oraz Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Nagroda honoruje przede wszystkim tych, którzy budują mosty łączące podzielone narody, umacniając relacje międzyludzkie oraz działają na rzecz zapewnienia wolności i bezpieczeństwa dla wszystkich. Jest ona także wyrazem pamięci dla założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nieżyjącego już szejka Zayeda, który prowadził życie oparte na pokojowym współistnieniu.

 

Latifa Ibn Ziaten jest matką pięciorga dzieci, założycielką stowarzyszenia na rzecz młodzieży i pokoju, które nosi imię jej syna Imada. Został on zamordowany przez terrorystów pod Tuluzą w 2012 roku. Jako matka potrafiła przekształcić swój ból w pragnienie niesienia pomocy młodym ludziom. Kobieta szukała później zabójcy swojego syna, Mohammeda Meraha, aby zrozumieć, co skłoniło go do popełnienia morderstwa. To spotkanie pozwoliło jej wejść w świat młodego człowieka, który czuł się opuszczony i nigdy nie zdołał zintegrować się z ogółem społeczeństwa. Od czasu założenia stowarzyszenia Latifa podróżuje po całym świecie, aby opowiadać swoją historię i spotykać się z młodymi ludźmi. Ma nadzieję, że przyczyni się do zachowania „harmonii społecznej” między starszym i młodszym pokoleniem, a także między osobami pochodzenia francuskiego i migrantami.

Pochodzący z Portugalii polityk, António Guterres, jest dziewiątym sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W ciągu ostatniego roku, w którym cały świat został ogarnięty pandemią koronawirusa, Guterres wielokrotnie wzywał do globalnego zawieszenia broni we wszystkich zakątkach świata, aby wspólnie skupić się na prawdziwej walce o pokonanie Covid-19.

Oto, co po decyzji o przyznaniu nagrody powiedziała Radiu Watykańskiemu Latifa Ibn Ziaten: „Otrzymanie tej nagrody jest dla mnie powodem do szczęścia i nadziei, pomimo głębokiej rany, którą noszę w swoim sercu. To pomoże mi jeszcze bardziej zwrócić się i wyciągnąć rękę do młodych ludzi. Czuje się jeszcze bardziej zmotywowana do działania na rzecz pokoju i braterstwa – podkreśliła Latifa Ibn Ziaten. Nagroda bardzo mi pomoże, ponieważ realizuję wiele projektów edukacyjnych. Zabieram ze sobą grupy młodych ludzi za granicę. Udajemy się do Izraela, Palestyny, do Maroka, do różnych krajów europejskich, aby ukazywać i dzielić się doświadczeniem wspólnego życia, i przez to zmieniać nastawienie jedni do drugich oraz kształtować postawę wzajemnego szacunku dla różnic, które nas dzielą. Teraz moja działalność zyskuje nowe perspektywy, pozwoli na otwarcie nowych drzwi oraz doda więcej odwagi i umocni mnie w woli kontynuowania zaangażowania w tej misji, którą nazywam «walką dla pokoju».“

Oceń treść:
Źródło:
;