Imieniny: Piotra, Walerii, Witalisa

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Małopolska

Najbardziej kreatywne europejskie miasta spotkają się w Krakowie

 fot. KP/Fra3.pl

W dniach od 24 do 25 czerwca w Krakowie odbędzie się drugi, po edynburskim, zjazd Sieci Miast Festiwalowych (Festival Cities Network), która skupia czołowe ośrodki kulturalne na świecie, uznające festiwale za narzędzie zrównoważonego rozwoju w wymiarach kulturalnym, społecznym i ekonomicznym. Delegaci 5 krajów spotkają się w Krakowie, by wymieniać się doświadczeniami i wspólnie przeanalizować strategię wsparcia przemysłów kreatywnych z różnych stron świata.

 

Podczas spotkania w Krakowie uczestnicy będą wymieniać się doświadczeniami, wiedzą oraz dobrymi praktykami i wezmą udział w tematycznych spotkaniach. Będą prezentowali warte naśladowania wzorce, a także w szczególności wpływ festiwali na rozwój swoich miast.

„W Krakowie jesteśmy nowocześni, jednak nie za wszelką cenę.” – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego – „Wypracowane rozwiązania w dziedzinie literatury, muzyki i filmu inspirują nas w codziennej pracy, ale także podkreślają naszą odrębność i są potężnym narzędziem promocji oraz środkiem wyrazu lokalnych społeczności. Podążamy własną ścieżką rozwoju i stosujemy innowacyjne rozwiązania, jednak zawsze pamiętamy o naszych korzeniach i czerpiemy z doświadczenia innych”.

Kraków, jak żadne inne polskie miasto, może pochwalić się udanymi przykładami agregacji festiwali we wspólnym celu i dla wspólnych, nie tylko promocyjnych, ale także programowych korzyści. Doskonałym tego przykładem jest zbieżność terminów organizowanego w trybie corocznym Festiwalu Miłosza, Nocy Poezji, Gali Szymborskiej i Festiwalu Literatury dla Dzieci, które zapowiadają od 2016 roku duże literackie święto odbywające się z początkiem czerwca, podkreślające rolę Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO. Okres wiosenny kojarzony jest także od lat z wielkimi festiwalami skupionymi wokół filmu. Aby dodatkowo zaznaczyć charakter tego czasu, do festiwalu Netia Off Camera oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego dołączył także Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, który od zeszłego roku odbywa w drugiej połowie maja.

„Jestem przekonana, że czerpiąc z doświadczeń światowych liderów, Kraków staje się coraz wyraźniejszym punktem na festiwalowej mapie świata. Sami także te standardy wyznaczamy. To co chcemy wypracować podczas zbliżającego się spotkania, to przede wszystkim forma odkrywania młodych talentów i przygotowanie strategii, która pozwoli mądrze czerpać z tradycji i będzie miała za zadanie wspierać lokalną społeczność.” – informuje Helbin.

Swój udział w zbliżającym się spotkaniu potwierdzili przedstawiciele miast członkowskich, w tym m.in.: Julia Amour – Dyrektor Festivals Edinburgh, Christie Anthoney – Dyrektor Festivals Adelaide, Daniel Bissonnette –  Dyrektor Wydziału ds. Filmu, Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych, Nadin Deventer – Dyrektor ds. Operacyjnych Berliner Festspiele i Nick Dodds – ekspert ds. badań wpływu festiwali, współpracujący z miastem Edynburg, który będzie pracować z przedstawicielami nad opracowaniem wstępnych, wspólnych metod badania wpływu festiwali na różne sfery życia miasta: ekonomię, sprawy społeczne, budowanie pozycji na arenie międzynarodowej.

Organizatorami zjazdu są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

;