Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Ciekawostki

pisanka z soli fot. muzeum.wieliczka.pl

W Zamku Żupnym w Wieliczce odbyła się 18. edycja konkursu na „Najpiękniejszą pisankę z soli”. Kolorowe, radosne, wiosenne pisanki przypominają już o Świętach Wielkanocnych.

 

W tegorocznym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wzięło udział  53 uczestników (ilość miejsc jest ograniczona do 50) z 10 szkół podstawowych z Gmin: Wieliczka, Biskupice, Dobczyce, 1 gimnazjum w Dobranowicach, 5 Domów Kultury: w Krakowie, Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej oraz 2 szkół działających przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i przy szpitalu na ul. Kopernika.

Zadaniem Muzeum jest przygotowanie jajek z soli, do uczestników natomiast należy wymyślenie projektu pisanki i przyniesienie materiałów do jego wykonania.

“Prace jak co roku są różnorodne i ciekawe co jest wynikiem pomysłowości ich autorów. Niektóre z nich ożyły przybierając postać zajączków, kurczaków, baranka, jest też górnik i klown oraz po raz pierwszy złota rybka. W jednej z pisanek ozdobionej koroną i pierścionkiem można dopatrywać się nawiązania do słynnej wielickiej legendy. Zaskakuje piękną, delikatną kompozycją pisanka ozdobiona prawdziwymi wiosennymi kwiatami” – relacjonuje Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich.  

Zdobienia pisanek wykonano techniką malowania i klejania. Użyto różnorodnych materiałów takich jak słoma, sznurek i skorupki z jaj, kolorowych piórek a także wstążek, sztucznych i prawdziwych kwiatów, papierów kolorowych oraz cekinów.

Pisanki można oglądać do 23 kwietnia 2017 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Oceń treść:
;