Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Wspomnienia

Najpiękniejsze znaczki z Janem Pawłem II

plakat wystawy fot. Stowarzyszenie Totus Tuus

Polonia w Rzymie rocznicę wyboru Papieża Polaka upamiętnia wystawą: "Habemus Papam - Najpiękniejsze znaczki z Janem Pawłem II".

 

45 lat temu, na Placu św. Piotra rozległo się radosne: „Habemus Papam”! Polski kardynał z Krakowa został wybrany na papieża. Podczas swojego pontyfikatu i po swojej śmierci Jan Paweł II stawał się bohaterem znaczków pocztowych i to na całym świecie. Polskie najpiękniejsze znaczki z Ojcem Świętym zaprojektowała Marzanna Dąbrowska. Artystka powtarzała często: „Każdy znaczek to inna historia, kiedyś napiszę o nich książkę”. Książki napisać nie zdążyła, odeszła zbyt wcześnie, mając jedynie 51 lat. Wystawa wykona przez Stowarzyszenie Totus Tuus - promocja Słowa św. Jana Pawła II działające w Rzymie - jest upamiętnieniem jej twórczości.

«Wystawa ta dlatego jest szczególna – tłumaczy dziennikarka Aleksandra Zapotoczny prezes „Totus Tuus” i kurator wystawy - bo „oprowadza nas” po niej sama autorka znaczków. Komentarzem do nich są bowiem jej wypowiedzi, pochodzące z jednego z ostatnich wywiadów, który mi udzieliła. Tym sposobem poznajemy kulisy powstania każdego z prezentowanych na wystawie znaczków. Oczywiście filatelistyka papieska to dział gigantyczny, przygotowana wystawa jest jedynie małą jego częścią i dekoracją dla obchodów rocznicy wyboru Papieża Polaka».

Materiał graficzny obecny na wystawie jest częścią archiwum artystki oraz pochodzi z publikacji ks. prof. Waldemara Chrostowskiego wydanej w Wydawnictwie Biały Kruk. Projekt został dofinansowany ze środków polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Wystawę już od najbliższej niedzieli 15 października, kiedy w Polsce obchodzi się Dzień Papieski, oglądać będzie można w Domu Polskim, via Cassia 1200, w Rzymie.


 

;