Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Dialog

Najpierw o wolności. Nowy cykl interdyscyplinarnych debat "Pro Tempora. Dialog nauk"

dyskusja fot. pexels.com

Z inicjatywy Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk 22 stycznia startuje nowy cykl interdyscyplinarnych debat “Pro Tempora. Dialog nauk”. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina zapowiada, że będą to “rozmowy na tematy ważne zarówno dziś jak i w przyszłości”. Pierwsza debata dotyczyć będzie wolności a dyskutować będą filozofowie i teolog.

 

Ks. prof. Pawlina, który od maja 2020 r. przewodniczy Komitetowi Nauk Teologicznych PAN podkreśla, że istotą tego projektu jest zaproszenie do dialogu przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Z zainteresowaniem odnieśli się już do tej propozycji rektorzy warszawskich uczelni. Debaty, choć adresowane przede wszystkim do środowiska akademickiego, będą dostępne dla każdego i będzie można je śledzić na platformie streamingowej pod adresem: https://protempore.mkw.pl/

Do wakacji zaplanowano 3 debaty, które będą toczyły się w obrębie humanistyki. Ich inicjator ma nadzieję, że z czasem dołączą również przedstawiciele nauk ścisłych.

Pierwsza debata: o wolności

Pierwsza debata na temat “Wolność i odpowiedzialność w dobie naturalizmu antropologicznego” odbędzie się w piątek 22 stycznia o godz. 19.00.

Pojęcie wolności nie jest jednoznaczne. Zmieniało się na przestrzeni lat. Czym jest obecnie? To problem, z jakim zmierzą się prof. Stanisław Judycki - filozof, kierownik Zakładu Metafizyki i Filozofii Religii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Konrad Talmont-Kamiński - filozof i kognitywista, kierownik Zakładu Socjologii Poznawczej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku oraz o. Janusz Pyda OP - filozof i teolog z Akademii Katolickiej w Warszawie.

Refleksja będzie kontynuowana podczas kolejnych debat. W marcu na temat “Czy można być wolnym i odpowiedzialnym w świecie sztucznej inteligencji?” a w maju wokół kwestii “Moralność a prawo stanowione”.

Potrzebny dialog różnych dyscyplin

“Od nauki wypada oczekiwać, że wskaże najlepszy kierunek rozwoju świata. Nie byłoby dobrze, gdyby o naszym rozwoju decydowały wyłącznie polityka, ekonomia i publicystyka. Trzeba nam głębszego spojrzenia” - postuluje ks. prof. Pawlina, zapraszając do uczestnictwa w debacie.

Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zwraca uwagę, że każda z dyscyplin naukowych opisuje rzeczywistość, ale wycinkowo, w wybranym zakresie, a jego zdaniem, potrzeba obecnie dialogu różnych dyscyplin naukowych, w tym teologii. Podkreśla, że nauka ma być w służbie życiu, a nie tylko prowadzić badania głównie na potrzeby publikacji naukowych - podkreśla.

W jego ocenie, w obecnych realiach odbiorcy mediów nie odróżniają opinii od faktów i dlatego nauka musi pomóc w nazwaniu i uporządkowaniu rzeczywistości. - Potrzeba interwencji świata nauki, który zupełnie na innym poziomie da fundament do rozmów prowadzonych np. przez publicystów.

Jaka w tym rola teologii?

- Nauki teologiczne wychodzą z propozycją “zacznijmy rozmawiać” - odpowiada ks. prof. Pawlina. Zwraca też uwagę, iż teologia opisuje rzeczywistość w świetle Objawienia, inne nauki z właściwych sobie perspektyw. - Wzajemnie się nie wykluczamy, ale chcemy uzupełniać - podkreśla teolog z Akademii Katolickiej w Warszawie, która jest współorganizatorem cyklu debat “Pro tempore. Dialog nauk”.

- Jako przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN inicjuję tę debatę, ale to nie znaczy, że nasz głos będzie decydujący - deklaruje ks. prof. Pawlina, który ma nadzieję, że do filozofów i teologów dołączą także przedstawiciele innych dyscyplin. Szczególnie liczy na odzew kolegów z Polskiej Akademii Nauk. Jeśli będzie można, chcemy się spotykać i tworzyć środowisko wymiany myśli, tak by nauka była “przewodnikiem w mądrym życiu” - deklaruje.

Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk został powołany do istnienia w 2003 roku. W jego skład wchodzi 30 teologów reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce. Celem tego gremium jest ocena i inicjowanie badań naukowych dotyczących zarówno wiary religijnej jako ważnego zjawiska w świecie, jak i badań dotyczących przekonań religijnych oraz ich uzasadnień, zaliczanych w tradycji europejskiej do dyscypliny zwanej teologią.

Od maja 2020 przewodniczącym Komitetu jest ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie (wcześniej Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Joanneum).

Oceń treść:
;