Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra

Wydarzenia: Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Uroczystości

Najświętsza Maryja Panna z Lourdes

 fot. jamesvip65 / flickr.com

11 lutego przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

 

W 1858 roku Matka Boża ukazała się ubogiej 14-letniej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes. Podczas osiemnastu zjawień (w okresie 11 lutego – 16 lipca) Maryja wzywała do modlitwy i pokuty.

Pierwsze objawienie miało miejsce 11 lutego, kiedy Bernadetta wraz z siostrą i przyjaciółką udała się w pobliże Starej Skały na poszukiwanie suchych gałęzi na opał. Gdy została sama zobaczyła światłość, z której wyłoniła się postać "Pięknej Pani" z różańcem w ręku. Od tego dnia objawienia powtarzały się. Gdy 14 lutego Matka Boże ukazała się Bernadecie w czasie odmawiania różańca, dziewczyna kropiła Ją wodą święconą. "Im bardziej kropiłam Ją wodą święconą, tym bardziej się uśmiechała..." – napisała później Bernadetta.

Kolejny raz Bernadetta udała się w pobliże groty 18 lutego. Tym razem przyszli z nią dorośli. Sądząc, że może to jakaś dusza czyśćcowa, Bernadetta poprosiła zjawę o napisanie życzenia na kartce papieru. Pani odpowiedziała: "Pisanie tego, co ci chcę powiedzieć, jest niepotrzebne". Matka Boża poleciła dziewczynce, aby przychodziła przez 15 kolejnych dni.

21 lutego, w niedzielę, zjawiło się przy grocie kilka tysięcy ludzi. Pełna smutku Matka Boża zachęcała Bernadettę, aby modliła się za grzeszników. Maryja ponownie zjawiła się 23 lutego i poleciła dziewczynie, aby poszła do miejscowego proboszcza i poprosiła go, aby wystawiono ku Jej czci kaplicę. Proboszcz, po rozmowie z 14-letniej Bernadettą, powiedział jej, żeby poprosiła Matkę Bożą, by kazała rozkwitnąć się gałęzi dzikiej róży, która leży u Jej stóp. Przy najbliższym zjawieniu się Matki Bożej Bernadetta powtórzyła słowa proboszcza. Pani odpowiedziała: "Pokuty, pokuty, pokuty".

25 lutego Bernadetta usłyszała polecenie, aby poszła napić się wody ze źródła. Na oczach tłumu ukazało się źródło, którego wcześniej nie było. Woda biła z niego coraz obficiej. Jak się później okazało, woda ta ma moc leczniczą. W czasie kolejnych zjawień, Matka Boża ponownie poprosiła, aby na tym miejscu powstała kaplica, poleciła także Bernadecie, aby modliła się nadal na różańcu. 

25 marca, w uroczystość Zwiastowania, Bernadetta ponownie ujrzała Matkę Bożą. Dziewczyna zapytała Ją o imię, usłyszała odpowiedź: "Jam jest Niepokalane Poczęcie". To bardzo ważne słowa, ponieważ 4 lata wcześniej papież Pius IX ogłosił budzący kontrowersje dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi. 

Matka Boża objawiła się Bernadecie jeszcze 7 kwietnia oraz 16 lipca, w uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. Wtedy Maryja pojawiła się po raz ostatni.

W 1866 roku Bernadetta wstąpiła do klasztoru Notre Dame de Nevers, zmarła na gruźlicę w 1879 roku, w wieku 35 lat. Beatyfikował ją w 1925 roku Pius XI. a w roku 1933 kanonizował. Jej wspomnienie obchodzone jest 16 kwietnia.

Po wielu badaniach, 18 stycznia 1862 roku komisja biskupa z Targes ogłosiła dekret, że "można dać wiarę" objawieniom. W roku 1864 przystąpiono do budowy świątyni, która została uroczyście poświęcona w roku 1875. W roku 1891 Leon XII ustanowił święto Objawienia się Matki Bożej w Lourdes, natomiast papież Pius X rozszerzył je na cały Kościół w 1907 roku. Lourdes jest obecnie ważnym miejscem pielgrzymkowym, do którego przybywają tysiące ludzi, by czcić Matkę Bożą jako Uzdrowienie Chorych.

13 maja 1992 roku Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego. Jego obchody wyznaczył na 11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. 

Źródło:
;