Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Książka

Najważniejsza religijna książka roku – wywiad-rzeka z papieżem Franciszkiem

 fot. Materiały prasowe

„Pozwala poznać myśli i serce papieża Franciszka! Wyzwanie dla Kościoła!” – twierdzą wydawcy wywiadu-rzeki z papieżem Franciszkiem „Miłosierdzie to imię Boga”. Dziś premiera książki w Rzymie.

 

Papież Franciszek. Pierwszy spoza Europy. Pierwszy, który osobiście odbiera telefony i odpisuje na maile wiernych. Pierwszy, który budzi tak wielkie kontrowersje. Wreszcie pierwszy, który ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, mając poczucie, że miłosierdzie jest tym, czego potrzebujemy dziś najbardziej.

W dzisiejszym świecie zbyt łatwo oceniamy i potępiamy drugiego człowieka. Inni są grzeszni. Gorsi, bo obcy. Niegodni naszej uwagi. Często bojąc się odmienności skazujemy kogoś na społeczny ostracyzm. Tak robimy z homoseksualistami, z prostytutkami, a w ostatnim czasie także z muzułmańskimi uchodźcami, pomimo tego, że nie mamy podstaw by cokolwiek im zarzucić. Tymczasem dla Boga każdy jest ważny. On nigdy nikogo nie odrzuca.

W bardzo osobistej książce, pierwszej od czasu wyboru na tron Piotrowy, papież mówi, że Kościół jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą do niego przyjść, że wystarczy tylko pragnąć Bożego przebaczenia, by móc je otrzymać, że to, co najważniejsze dla współczesnego świata, zostało objawione w krakowskich Łagiewnikach i przede wszystkim, że MIŁOŚĆ jest dla niego o wiele ważniejsza niż przepisy prawa.

To nie jest książka dla współczesnych faryzeuszy. To książka dla współczesnych grzeszników.

 

FRANCISZEK – właśc. Jorge Maria Bergoglio, 266. papież Kościoła rzymsko-katolickiego, pierwszy następca Świętego Piotra pochodzący spoza Europy, człowiek roku 2013 według magazynu „Time”.

ANDREA TORNIELLI – jeden z najbardziej znanych włoskich dziennikarzy i watykanistów, prowadzi popularny we Włoszech blog Sacri palazzi, na łamach którego porusza ważniejsze tematy związane z historią współczesnego katolicyzmu.

 

;