Polska
Największe na świecie warsztaty tradycyjnej liturgii rzymskokatolickiej
Mszą św. wotywną w intencji warsztatów oraz procesją błagalną z odśpiewaniem litanii do wszystkich świętych rozpoczęły się wczoraj, 11 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”. Jest to już szósta edycja tych największych na świecie warsztatów tradycyjnej liturgii rzymskokatolickiej.
„My, ludzie, nie tworzymy liturgii. My jej służymy i uczymy się tylko pewnej ars – służby, która należy do Boga. Podczas Mszy świętej niebo zstępuje, otwierają się bramy nieba i do tych otwartych bram przystępujemy” – powiedział w kazaniu na rozpoczęcie warsztatów ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów. Nawiązał on w ten sposób do słów kardynała Ratzingera (papieża Benedykta): „Kult chrześcijański jest to kult otwartego nieba. Nie jest on tylko wydarzeniem w życiu wspólnoty... Eucharystia oznacza wejście w obejmującą niebo i ziemię jawność oddawania czci Bogu”.
Przez cały tydzień, od 11 do 18 lipca, około dwustu osób z Polski i kilkunastu innych krajów (w tym krajów byłego ZSRR oraz Niemiec, Szwecji, Austrii i innych krajów zachodnich) będzie uczyło się wszelkich umiejętności potrzebnych do odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, jak również sprawowania innych sakramentów, podstaw Triduum Paschalnego i kalendarza liturgicznego oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych. Tegoroczna edycja wyróżnia się rekordową ilością kapłanów, kleryków oraz braci zakonnych – jest ich w sumie ponad 50. Oprócz kleru diecezjalnego są wśród nich reprezentanci pijarów, pallotynów, dominikanów, cystersów, werbistów, sercanów i in.
Warsztaty obejmują kilkustopniowe warsztaty dla kapłanów i ministrantów, a także warsztaty chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych oraz naukę dawnego polskiego śpiewu nabożnego. W odpowiedzi na prośby uczestników zagranicznych jeden z warsztatów ministranckich prowadzony jest w jęz. angielskim. Oprócz nauki praktycznej przewidziane są wykłady teoretyczne. Codziennie celebrowanych będzie wiele Mszy św. w NFRR, w tym solenna i śpiewana, oraz odprawiane będą godziny kanoniczne. Uczestnicy wykorzystują w nich na bieżąco nabyte umiejętności.
Organizatorzy dokładają starań, aby rozwojowi umiejętności liturgicznych towarzyszył rozwój duchowy oraz pogłębienie wiary. Dlatego na codziennej głównej Mszy św. przewidziane są kazania rekolekcyjne. W tym roku głosi je ks. Piotr Buda, a ich tematem jest pełnienie woli Bożej. Wszystkie warsztatowe Msze św. i inne nabożeństwa są otwarte dla wiernych i zapraszamy do uczestniczenia w nich osoby z zewnątrz.
Oprócz codziennej, zwykłej nauki warsztaty „Ars Celebrandi” obejmują zawsze również pewne celebracje specjalne. W tym roku będą dwie. 16 lipca o godz. 11.30 Mszę św. solenną będzie celebrował ks. dr Gerald Goesche ISPN, przełożony Instytutu św. Filipa Neri z Berlina. Natomiast 15 lipca o godz. 13.40 w głównej Bazylice Licheńskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej celebrowana będzie Msza św. solenna w rycie dominikańskim. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii licheńskiego sanktuarium.
Ryt dominikański jest to własny obrządek liturgiczny zakonu dominikańskiego, istniejący od samych jego początków. Ma własne księgi, kalendarz i śpiewy liturgiczne oraz cechuje się interesującymi odmiennościami w stosunku do obowiązującego w całym Kościele powszechnym rytu rzymskiego. Jedynymi kapłanami mającymi prawo do celebracji w tym rycie są dominikanie. Po kilkudziesięcioletniej przerwie, którą zapoczątkowało przyjęcie przez zakon w 1969 r. nowego rytu rzymskiego (mszał Pawła VI), ryt dominikański zaczął się w ostatnich latach ponownie odradzać i sprawowany jest w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Szczególną rolę odegrało tu ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI motum proprio Summorum Pontificum, które uprościło zasady celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i innych tradycyjnych rytach łacińskich. Papież Benedykt kładł wielki nacisk na to, aby w Kościele pielęgnowano liturgiczne tradycje miejscowe i zakonne.
Organizatorem warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – członek Międzynarodowej Federacji Una Voce, stanowiącej oficjalną reprezentację katolików świeckich, przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Honorowego patronatu nad warsztatami udziela od ich początku ordynariusz miejsca, biskup włocławski Wiesław Mering.