Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Skarby Kościoła

5000 różnego rodzaju relikwii znajduje się w kaplicy św. Antoniego w Pittsburghu w Pensylwanii. Nie licząc Rzymu jest to największy zbiór relikwii na świecie. Znajdują się tam tak niezwykłe przedmioty jak cierń z korony Jezusa, słup biczowania, fragmenty ubrań Jezusa, Maryi i Józefa, czy ząb św. Antoniego z Padwy. Zdecydowana większość z nich posiada jednak certyfikaty autentyczności wydane przez odpowiednie władze kościelne. Między innymi są tam fragmenty kości takich znanych świętych jak Mała Teresa, Róża z Limy, Faustyna i Katarzyna Tekawitha.

 

Tę niezwykłą kolekcję zapoczątkował Suitbert Mollinger - urodzony w Belgii, z zawodu lekarz, a ksiądz z powołania.  „Ks. Mollinger miał niezwykłe hobby polegające na nabywaniu relikwii” – stwierdza Carole Brueckner, przewodnicząca komitetu opiekującego się kaplicą. Wiele z relikwii zebranych w kaplicy św. Antoniego miało długą historię zanim trafiły do Pensylwanii. Wywożono je z obszarów objętych wojnami, były konfiskowane przez państwo lub stały się ofiarą świętokradztwa. W burzliwych dla Kościoła latach XIX wieku, hobby amerykańskiego księdza okazało się mieć ogromne znaczenie w zachowaniu wielu bezcennych przedmiotów.

Na początku ks. Mollinger przechowywał relikwie w swoim gabinecie lekarskim i szybko  rozeszła się wieść, że on nie tylko leczy chorych, ale i uzdrawia. Aby umożliwić przybywającym coraz liczniej wiernym oddanie czci relikwiom, ks. Mollinger wybudował kaplicę, której pierwsza część została ukończona w 1883 roku. „Ludzie, którzy tu przychodzą mówią, że czują obecność świętych. „Dla mnie jest to jak chodzenie po kawałku nieba, dlatego że jesteś tu otoczony tak wieloma ludźmi, o których Kościół stwierdził, że są już w niebie” – powiedziała Carole Brueckner.

Źródło:
;