Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Patriotyzm

Namioty Wyklętych 2016

Po raz trzeci na krakowskim rynku staną „Namioty Wyklętych”. 28 lutego stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej organizować będzie po raz kolejny coroczny projekt, jakim są „Namioty Wyklętych”. Wydarzenie to ma na celu przybliżyć zwykłym mieszkańcom historię związaną z antykomunistycznym podziemiem oraz przedstawienie sylwetek polskich bohaterów z nim związanym. Akcja przygotowywana jest z myślą o 1 marca, który ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy zapomniani przez wiele lat powracają do świadomości Polaków oraz przestrzeni publicznej.

 

Po raz kolejny na Rynku Głównym w Krakowie, jak również w innych miastach staną namioty, które przez ten czas zamienią pewien obszar w interaktywne muzeum wypełnione wystawami oraz prezentacjami multimedialnymi na temat Wyklętych. Nie zabraknie również spotkań z kombatantami, historykami oraz grupą rekonstrukcyjną Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu, co dodatkowo uatrakcyjni wydarzenie. Dla dzieci przewidziane są konkursy z licznymi nagrodami. Miejsce jest nieprzypadkowe, ponieważ pozwoli przedstawić szerokiemu gronu odbiorców fragment historii naszego kraju.

Namioty będzie można odwiedzić w godzinach od 10:00 do 18:00. Istotnym elementem wydarzenia będą spotkania z weteranami II wojny światowej oraz czasów po 1945 roku. Namioty odwiedzi kpt. Konstanty Kopf, kpt. Stanisław Szuro, płk Tadeusz Bieńkowicz, mjr Jerzy Krusenstern i wielu innych.

Tegoroczną edycję akcji swoim Patronatem Narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzeniu patronują również IPN, Związek WiN, Muzeum AK w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz NSZZ „Solidarność”. Sponsorami wydarzenia jest Fundacja Banku Zachodniego WBK, Fundacja Niepodległości i FighterShop.

;