Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Kulturalnie

Napisane życie, czyli ponowne spotkanie krakowskich Noblistów

 fot. Chancellary of the President of Poland

Wisława Szymborska napisała o nim: „Tu Czesław Miłosz – chmurna twarz. / Klęknij i odmów »Ojcze nasz«”, on na wieść o przyznaniu jej nagrody Nobla, stwierdził z satysfakcją: „A nie mówiłem?”. Podczas 5. edycji Festiwalu Miłosza, dzięki partnerstwu z Fundacją Wisławy Szymborskiej, urok, powaga i ironia dwojga niezwykłych poetów powrócą do Krakowa.

 

O przyjaźni Wisławy Szymborskiej z Czesławem Miłoszem wiele już napisano, ale warto przypomnieć o niej także gestem symbolicznym: gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej odbędzie się w trakcie tegorocznego Festiwalu Miłosza. Kraków jest miastem literatury UNESCO przez cały rok. W tych dniach będzie przede wszystkim miastem poezji, pod patronatem dwojga poetów-Noblistów – zapowiedział Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W tym roku Fundacja Wisławy Szymborskiej przyzna nagrodę imienia Noblistki w dwóch kategoriach – za książkę poetycką w języku polskim (100 tysięcy złotych) oraz za tom wierszy przełożony na język polski (po 50 tysięcy złotych otrzymają autor i tłumacz). Wręczenie nagrody odbędzie się podczas uroczystej gali w sobotę 11 czerwca w Operze Krakowskiej, zaś następnego dnia laureaci spotkają się z uczestnikami Festiwalu Miłosza.

Podczas Festiwalu dojdzie do jeszcze jednego symbolicznego spotkania Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. W ostatnim dniu krakowskiego święta poezji, w niedzielę 12 czerwca, odbędzie się premiera biograficznego filmu dokumentalnego o pisarce, portretu złożonego w dużej mierze z materiałów archiwalnych i jej wypowiedzi. Film pt. „Napisane życie” w reżyserii i według scenariusza Marty Węgiel, z muzyką Stanisława Radwana, został wyprodukowany przez Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundację Wisławy Szymborskiej i Telewizję Polską S.A. W tym dokumencie wypowiadają się przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki (m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek, czy Joanna Szczęsna), ale przede wszystkim ona sama. Zdjęcia z archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej pozwolą widzom wejść w prywatny, mniej znany świat Noblistki. Dzięki nagraniom z telewizyjnych archiwów można będzie usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu – historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie ważną refleksję o pisaniu i poezji.

Wejściówki na film będą dostępne w pierwszym tygodniu czerwca. Informacje o dystrybucji już niedługo znajdą się na stronie www.miloszfestival.pl.

;