Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Polska

wesele, stanisław wyspiański fot. KP/Fra3.pl "Wesele" - uznany za autograf skrypt teatralny ze zbiorów MNK

W Polsce i w 26 krajach, w ponad 2 tys. miast i miejscowości odbywa się akcja Narodowego Czytania dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".

 

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli ją w sobotę o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. - "Wesele" budziło i budzi dyskusję na temat Polski - ocenił prezydent. "Wesele" to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. "Wesele" jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski - powiedział Andrzej Duda.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyłączył się do akcji Narodowego Czytania w polskiej ambasadzie w Paryżu wspólnie z rodakami mieszkającymi we Francji. Do lektury „Wesela” uczestników wydarzenia wprowadził profesor Piotr Biłos wybitny literaturoznawca. Fragmenty dramatu czytali: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, aktorka teatralna Elżbieta Koślacz-Virol oraz aktorka teatralna i filmowa Agnieszka Grzybowska. Senat, który jest opiekunem Polonii i Polaków poza granicami, przywiązuje ogromną wagę do edukacji polskiej młodzieży i dzieci żyjących z dala od ojczyzny, a także do znajomości języka polskiego. Wspólne czytanie lektur z rodakami z zagranicy wpisuje się  w popularyzację polskich dzieł literackich i pięknej polszczyzny.

– Tegoroczne Narodowe Czytanie wpisuje się w obchody roku Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. A „Wesele” będzie czytane nie tylko w Sukiennicach, ale i w wielu zakątkach naszego miasta – mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, podczas prezentacji programu Narodowego Czytania.

W sobotę, 2 września, o godz. 9.45 na tarasie widokowym w Sukiennicach, I akt „Wesela” czytali krakowscy artyści, ludzie nauki i kultury oraz przedstawiciele samorządu. W rolę Dziennikarza wcielił się na przykład wiceprezydent Andrzej Kulig. Do udziału w projekcie zaproszono też Andrzeja Betleja, Agnieszkę Chrzanowską, Annę Polony, Ewę Wachowicz, ks. infułata Dariusza Rasia, Bogdana Wasztyla i Franciszka Ziejkę. Wydarzenie koordynowane jest przez Bibliotekę Kraków.

Z Sukiennic orszak weselny, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, przeszedł obok Wieży Ratuszowej na plac Szczepański, gdzie ok. godz. 12.00, odczytane zostały akt II i III sztuki. 

W akcję Narodowego Czytania – oprócz Biblioteki Kraków, która obok wydarzeń rozgrywających się na płycie Rynku Głównego, proponuje także działania w Młynówce Królewskiej, Parku Ratuszowym i w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2, włączyły się inne instytucje kultury: Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Ośrodek Kultury im. K. Norwida.

Oceń treść:
Źródło:
;