Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Wspomnienia

Narodowe dziękczynienie za beatyfikację

Już w Rzymie będzie miało pierwsze narodowe dziękczynienie za beatyfikację Papieża Polaka. Szereg uroczystości będzie się odbywać później w kraju, m.in. dziękczynienia z udziałem Episkopatu w Krakowie, Warszawie, na Jasnej Górze i w Przemyślu.

 

Narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II odbędzie się w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja, w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. Mszy św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski o godz. 10.00 przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Podczas zebrania Rady Stałej Episkopatu w marcu br. biskupi postanowili, by decyzję o lokalnych inicjatywach duszpasterskich w ramach dziękczynienia za beatyfikację pozostawić każdej diecezji. Cały Episkopat zbierze się natomiast na ogólnopolskich uroczystościach: 8 maja w Krakowie, 5 czerwca w Warszawie, od 24 do 26 czerwca we Włocławku, gdzie będzie się odbywało zebranie plenarne, 26 sierpnia na Jasnej Górze, a także w dniach 14-16 października w Przemyślu na kolejnym zebraniu plenarnym.

W niedzielę po beatyfikacji, czyli 8 maja, przypada uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, patrona Polski. Tradycyjna procesja z udziałem Episkopatu wyruszy z Wawelu na Skałkę o godz. 8.30. Msza św. na Skałce rozpocznie się ok. godz. 10.00. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym. „Dziękujemy Miłosiernemu Bogu za dar nowego błogosławionego, za świętość Jego życia i apostolskiej posługi, której byliśmy świadkami” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w zaproszeniu na tę uroczystość. Jego słowo będzie odczytywane w kościołach archidiecezji krakowskiej w dniu beatyfikacji Papieża.

W Warszawie 5 czerwca odbędzie się IV Święto Dziękczynienia przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie. Do tego czasu będzie można zwiedzać wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II „10 powodów, dla których Jan Paweł II jest święty”, ustawioną w Namiocie Spotkania przy świątyni. Rodziny archidiecezji otrzymają list do rodzin, w którym zostaną zachęcone do rozważania adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Familiaris consortio”.

Episkopat zbierze się w czerwcu na zebraniu plenarnym w Licheniu i Włocławku. To również będzie okazja do ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Papieża. Specjalnym wysłannikiem Ojca Świętego Benedykta XVI na centralne uroczystości jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej będzie kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i Benedykta XVI.

26 sierpnia za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze biskupi wraz z wiernymi zebranymi w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej będą dziękować na Jasnej Górze.

W październiku ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację będzie miało miejsce w Przemyślu. Biskupi będą tam obradować na kolejnym zebraniu plenarnym od 14 do 16 października. 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża zbiega się z jubileuszem 25-lecia sakry biskupiej abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity przemyskiego. Sakry biskupiej udzielił mu sam Ojciec Święty Jan Paweł II 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Źródło:
;