Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Patriotyzm

W przeddzień 75. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz 13 czerwca w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady odbędą się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci. W podoświęcimskim franciszkańskim kościele w Harmężach bp Roman Pindel odprawi tego dnia Mszę świętą.

 

14 czerwca 1940 r. hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r., którzy próbowali się przedrzeć na Węgry do powstającej tam Armii Polskiej.

W przeddzień kolejnej rocznicy tego wydarzenia, w najbliższą sobotę przed południem w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji ofiar tego największego niemieckiego obozu zagłady z okresu II wojny światowej, i ich rodzin. Liturgii przewodniczyć będzie ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.

Po Mszy uczestnicy ceremonii złożą kwiaty i zapalą znicze przed „Ścianą Śmierci” byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz I.

Organizatorami obchodów, które rozpoczną się już 12 czerwca w Tarnowie, są: miasto Oświęcim, miasto Tarnów, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.

14 czerwca 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 więźniów politycznych. Byli to w ogromnej większości Polacy; w skład transportu wchodziło też kilku polskich Żydów.

Po przybyciu do Auschwitz więźniom wytatuowano numery od 31 do 758. Najniższy numer – 31 – wytatuowano Stanisławowi Ryniakowi. Wcześniejsze numery otrzymali niemieccy kryminaliści, więźniowie obozu w Sachsenhausen, którzy mieli otrzymać obozowe funkcje.

Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub też ich dalszy los nie jest znany. W byłym obozie Auschwitz-Birkenau hitlerowcy niemieccy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie tu straciło ponad 1,1 mln ludzi – w zdecydowanej większości polskich i europejskich Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców radzieckich.

Według szacunkowych obliczeń, do obozu Auschwitz trafiło około 140 tys. Polaków, z których blisko połowa zginęła na skutek: głodu, bicia, chorób, niewolniczej pracy, braku opieki lekarskiej, egzekucji przez rozstrzelanie albo zastrzyk fenolu lub w komorach gazowych. Wielu więźniów zginęło już po przeniesieniu do innych obozów koncentracyjnych.

W 2006 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 czerwca, rocznicę pierwszego transportu Polaków z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Źródło:
;