Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Dziedzictwo

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

karta personalna fot. Materiały prasowe

14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia 78 lat temu do tworzonego obozu Auschwitz Niemcy skierowali pierwszy transport więźniów–Polaków. Centralne obchody odbywać się będą w najbliższy czwartek w Harmężach i Oświęcimiu.


Upamiętnienie ofiar rozpocznie się mszą św. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach 14 czerwca o godz. 9.30. Godzinę później uczestnicy obchodów zwiedzą ekspozycję o gehennie obozowej „Klisze pamięci. Labirynty” autorstwa byłego więźnia Auschwitz nr 432 Mariana Kołodzieja, które znajdują się w podziemiach franciszkańskiej świątyni.

O godz. 11.30 organizatorzy zaplanowali złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie I transportu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, oddalonej od byłego Podobozu Harmense 5 km. 

Następnie o godz. 12.30 pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz I zostaną zapalone znicze w hołdzie Ofiarom, a o godz. 13.00 nastąpi otwarcie wystawy w Bloku 11 poświęconej tematyce ruchu oporu w KL Auschwitz.

Obóz Auschwitz I utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na terenie i w budynkach przedwojennych polskich koszar na przedmieściach Oświęcimia. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Oceń treść:
;