Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Uroczystości

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

obraz ostrobramskiej matki bożej miłosierdzia autorstwa jana chrząszcza fot. KP/Fra3 Obraz Ostrobramskiej Matki Bożej Miłosierdzia autorstwa Jana Chrząszcza

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny - święto obchodzone przez Kościół 8 września.

 

Narodzenie NMP jest historią apokryficzną z Protoewangelii Jakuba. Apokryf opisuje dzieciństwo Maryi, jej życie u boku starszych już rodziców Joachima i Anny w Jerozolimie – miejscu urodzenia. Rodzice przez wiele lat bardzo starali się i modlili o dziecko, a gdy wreszcie ich prośba została spełniona i narodziła się Miriam, oddali ją z wdzięczności na wychowanie do świątyni, gdy skończyła 3 lata. Wychowywała się tam wśród pobożnych niewiast.

Święto obchodzono w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Jerozolimie, potem w Konstantynopolu. We Francji (Reims) od VII w.n.e. (614–631). W Rzymie w VIII wieku papież zaliczył je do czterech najważniejszych uroczystości maryjnych w roku liturgicznym.

W Polsce Narodzenie Najświętszej Maryi Panny świętowano jako święto Matki Boskiej Siewnej. Przynoszono do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew a kapłan święcił je. Dopiero wtedy można było przystąpić do jesiennego siewu.

Dzień 8 września jest także świętem w:

  • Tarnobrzegu – Matki Bożej Dzikowskiej
  • Skępem – Matki Bożej Skępskiej
  • diecezji tarnowskiej – uroczystość Narodzenia NMP
  • archidiecezji warmińskiej – Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Oceń treść:
;