Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Pod oknem

arcybiskup jędraszewski w kościele mariackim fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

- Życie człowieka na ziemi jest wielką wartością i świętością, a zatem domaga się od nas by było chronione i otoczone troskliwą, czułą i prawdziwie człowieczą miłością. - mówił abp Marek Jędraszewski w Święto Zwiastowania Pańskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

 

Metropolita krakowski na początku swojej homilii odwołał się do I czytania i postawy judejskiego króla Achaza. Nie uwierzył on zapewnieniom proroka Izajasza i nie chciał przyjąć żadnych znaków od Boga. Poprosił o pomoc asyryjskiego króla, co skutkowało utratą niezależności - królestwo judzkie stało się poddanym pogańskiej Asyrii. Arcybiskup porównał postawę Achaza do zachowania zwolenników aborcji, którzy negują Bożą naukę na temat świętości ludzkiego życia. - Można porównać postawę króla Achaza, który nie chciał uznać racjonalnych argumentów przemawiających za wiarą w Jedynego Boga, do postawy ludzi, którzy unikają prawdy o początku człowieka. Achaz nie chciał słuchać Izajasza, a jednak Bóg przez proroka pokazał znak, że obroni Jerozolimę. Warunkiem jest zawierzenie Bogu.

Arcybiskup podkreślił, że Kościół głosi naukę o świętości ludzkiego życia, jednoznacznie odrzucając manipulowanie słowem, które w miejsce „dziecka" stawia określenie „zbiór komórek". - Pan Bóg, mimo oporu wielu ludzi, by uznać poczęte życie za człowieka, przez swój Kościół głosi „w porę i nie w porę" naukę o świętości życia, o tym, że trzeba go uznać i uklęknąć przed nim.

Przykładem, który doskonale obrazuje Bożą troskę i działanie w obronie ludzkiego życia jest bezgraniczne posłuszeństwo Jezusa, Jego zaufanie względem Boga Ojca oraz postawa Maryi, która zgodziła się być matką Syna Bożego.

Metropolita przywołał fragment encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae", w której papież przypomniał, dlaczego Kościół upomina się o życie człowieka i podkreśla jego świętość: „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur".

Zaznaczył, że ludzkie życie nie kończy się w chwili śmierci, ale osiąga pełny i ostateczny wymiar, kiedy człowiek wkracza w rzeczywistość wieczności, do której został powołany. Kościół stawia przed każdym wierzącym wielkie zadanie promocji i obrony życia ludzkiego. Jest to odpowiedzialna misja w dobie szerzenia się cywilizacji śmierci, prowadzącej do egoizmu i ulotnej przyjemności.

- Wierzymy, że nasze życie jest święte i przeznaczone do wieczności, bo jego dawcą jest Bóg Ojciec. Jest cenne - sam Jezus Chrystus oddaje swoje życie za braci i całą ludzkość. Jest cudowne i piękne - Dziewica Maryja otwiera się na wolę Bożą, tzn. na życie, które ma w niej się począć, życie Jednorodzonego Syna Bożego.

Na zakończenie homilii, arcybiskup odniósł się do akcji społecznej „Stop aborcji" oraz do dzieła duchowej adopcji. - Z największą wdzięcznością myślimy o tych, którzy włączają się w duchową adopcję dziecka poczętego. Dziękujemy za wrażliwość ich serc, głęboką solidarność z zagrożonymi w swym istnieniu dziećmi. Wyrażamy podziw, że swoją postawą pragną wpisać się osobiście w miłość Najświętszej Maryi Panny, którą okazywała przez 9 miesięcy Jezusowi, którego nosiła w swoim przeczystym łonie.

Oceń treść:
Źródło:
;