Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Małopolska

Naukowcy będą rozmawiać o chrześcijaństwie i ekonomii

O kościele katolickim wobec globalnych problemów współczesnego świata, o przyczynach przemian gospodarczych i ludziach kościoła katolickiego wobec wyzwań ekonomii - o tych zagadnieniach będą rozmawiać uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Chrześcijaństwo a ekonomia”. Spotkanie odbędzie się w dn. 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

 

W konferencji udział wezmą przedstawiciele środowisk naukowych, świata biznesu oraz wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za kształt życia gospodarczego. „Poszukiwanie najgłębszych przyczyn przemian gospodarczych to zadanie dla ekonomistów, filozofów, socjologów, a nawet teologów. Także przedsiębiorców, najgłębiej "zanurzonych" w rynek. Celem tej intelektualnej konfrontacji powinno być postawienie twórczych idei, które propagowane i pielęgnowane miałyby realny wpływ na rozwój dostępny dla każdego” - podkreśla dr Artur Pollok, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. „Chrześcijańską propozycją dla świata gospodarki jest idea transcendentalnego pochodzenia godności osoby ludzkiej oraz idea powołania człowieka do twórczego przekształcania świata. Współcześnie wyrażona została w myśli personalistycznej św. Jana Pawła II oraz gestach solidarności z ubogimi papieża Franciszka. Właściwie zrozumiana może być atrakcyjną propozycją dla świata, płaszczyzną dialogu przedstawicieli różnych religii i światopoglądów” - dodaje.

Na początku konferencji głos zabierze kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Podczas spotkania będzie można wysłuchać wystąpień na temat prawdy w ekonomii oraz pracy i bezrobociu we współczesnym świecie. Z kolei s. prof. Helen Alford OP z Pontifical University of St. Thomas Aquinas w Rzymie opowie o rozwoju gospodarki dzięki rozwojowi człowieka, a dr hab. Elżbieta Jędrych z Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie będzie mówiła o klęsce człowieka sukcesu. Z kolei dr hab. Krzysztof Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powie o zadaniach chrześcijańskiego polityka wobec problemów społeczno-gospodarczych.

W trakcie spotkania będzie można wysłuchać wykładu ks. dr. hab. Janusza Królikowskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. „Pieniądze dla człowieka, czy człowiek dla pieniędzy?”. Natomiast prof. Paul H. Dembinski z Uniwersytetu we Fryburgu, dyrektor Obserwatorium Finansów w Genewie będzie zastanawiał się czy na dobre nastała era kryzysów?

Gościem drugiego dnia konferencji będzie m.in. kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax w Watykanie, który wygłosi wykład pt. „Kościół katolicki wobec globalnych problemów współczesnego świata”. Podczas spotkania uczestnicy będą rozmawiać także o blaskach i cieniach rozwoju gospodarczego z globalnej perspektywy, o ekonomii XXI wieku oraz o ludziach kościoła katolickiego wobec wyzwań ekonomii.

Spotkanie odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia w głównym budynku Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowickiej 20 A w Krakowie. Organizatorem międzynarodowej konferencji jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wraz z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Duszpasterstwem Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent" oraz Stowarzyszeniem Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów "Nostra Res".

Źródło:
;