Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Film

„Nędzarz i Madame” – film o św. Bracie Albercie

Krzysztof wakuliński fot. Kadr z filmu

„Nędzarz i Madame” to historia o losach Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta. Kostiumowy film w reżyserii Witolda Ludwiga na ekrany polskich kin wchodzi 12 listopada.

 

– Głównym przesłaniem filmu jest pragnienie wolności, które motywuje działania bohatera i prowadzi do moralnego zwycięstwa – mówi o filmie „Nędzarz i Madame” jego scenarzysta i reżyser. Witold Ludwig zaznacza, że zew wolności wiedzie Adama Chmielowskiego do powstania styczniowego, pozwala uciec fortelem z carskiej niewoli oraz powrócić z politycznego wygnania we Francji. Jego „wolny duch” uczyni go także artystą-malarzem i pozwoli zakosztować sławy. Ale i wówczas odczuwa niedosyt, by z czasem porzucić sztukę na rzecz: „większej wolności”. Wkrótce, „umiera dla świata” i udaje się do klasztoru jezuitów. Jednak i tam jego niepokorny duch dusi się w murach intelektualnego klasztoru. Targany wątpliwościami, załamuje się duchowo i uznany za obłąkanego trafia do zakładu psychiatrycznego. W końcu przywdziewa własny habit i staje się Bratem Albertem. Wszystko to staje się osią fabuły filmu: „Nędzarz i Madame”. 

– Losy Chmielowskiego zawierają ogromny potencjał inscenizacyjny i dramaturgiczny: posępne lasy powstańcze, barwne oraz rojne salony i teatry, zatęchłe podwórza bezdomnych, mistyczny klasztor, dojmujący zakład psychiatryczny oraz epicka przyroda – na tym tle film niesie uniwersalne przesłanie o wielkich walorach humanistycznych i etycznych, takich jak: afirmacja wolności czy prometeizm – podkreśla Witold Ludwig.

Epicką historię dopełniają przyjaciele Adama Chmielowskiego – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki. – Także oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia – zwracają uwagę autorzy filmu.

Tytułowe role powierzono młodym aktorom, ale mającym już udane debiuty na wielkim ekranie. Piotr Zajączkowski i Magdalena Michalik wcielają się w role Adama i Heleny. Liczne epizody powierzono popularnym aktorom. Pośród nich są m.in.: Krzysztof Wakuliński (który gra Brata Alberta), Radosław Pazura, Lech Dyblik, Marcin Kwaśny, Mariusz Saniternik czy Jarosław Gajewski.

Kinową premierę filmu zaplanowano na 12 listopada, czyli rocznicę kanonizacji Brata Alberta. Film promuje utwór i teledysk „Wciąż pytasz czemu” w wykonaniu Andrzeja Lamperta. Producentem „Nędzarza i Madame” jest Fundacja Lux Veritatis.

Oceń treść:
;