Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Solidarność

Nepal: krajowe Caritas solidarne z ofiarami trzęsienia ziemi

 fot. Alex Garnier / wikipedia.org

Kościół na całym świecie organizuje pomoc dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu. Wiele episkopatów i lokalnych Caritas już nadesłało pierwsze transze pomocy: episkopat Włoch 3 mln euro, Caritas Szwajcarii 500 tys. franków, francuski odpowiednik Caritas 50 tys. euro.

 

Praktycznie we wszystkich krajach trwa specjalna zbiórka funduszy. Ze względu na słabo rozwinięte struktury nepalskiej Caritas koordynacją kościelnej pomocy zajmuje się indyjski oddział amerykańskiej Caritas (CRS). O wielkoduszną pomoc ofiarom trzęsienia ziemi apeluje dyrektor Caritas Nepalu ks. Pius Perumana.

„Sytuacja jest nadal dość zła, choć to już trzeci dzień. Ludzie żyją na ulicy, bez dachu nad głową, przykrywają się tym, co znajdą pod ręką. A w Katmandu pada deszcz, w nocy robi się bardzo zimno. Ponadto trudno jest o czystą wodę i pożywienie. Tym bardziej, że w Katmandu zawsze były problemy z zaopatrzeniem w pitną wodę. Jak najszybciej trzeba zorganizować ludziom jakieś schronienie i rozwiązać problemy sanitarne. Nadal też trwają akcje ratunkowe, obsuwają się kolejne budynki, ludzie wciąż są uwięzieni. Nawet dziś, idąc przez miasto, słyszałem jeszcze wołanie o pomoc. Mieszkańcy Katmandu są zatrwożeni. Państwo uruchomiło wszystkie programy kryzysowe, ale widzimy, że to nie wystarcza. Władze nie były przygotowane na tak wielką katastrofę, bo nikt się tego nie spodziewał – dodał ks. Perumana.

Liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi stale rośnie. Zabitych jest już ponad 3,5 tys. Wśród nich są też chrześcijanie, którzy w Nepalu są niepokaźną mniejszością. Jak podaje agencja Asia News, wczoraj w wyniku wstrząsów wtórnych miał się zawalić protestancki kościół w Katmandu. Zginęło 70 osób, które uczestniczyły w niedzielnym nabożeństwie.

Caritas Polska przekazała kwotę 30 tys. euro na pierwszą pomoc dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Nepalu. Jednocześnie trwa zbiórka środków finansowych, które zostaną przekazane na działania ratownicze i aprowizacyjne dla osób, które ucierpiały.

Wicedyrektor Caritas Polska poinformował, że przekazane środki trafią do Caritas Nepal: „Wiemy, że w tej chwili potrzebne są podstawowe środki, artykuły pierwszej potrzeby, że jest to etap pomocy interwencyjnej i wobec wstrząsów wtórnych wielu ludzi spędza czas, w tym także i noce, pod gołym niebem” – powiedział o. Hubert Matusiewicz.

W związku z trzęsieniem ziemi w Nepalu Caritas Polska uruchomiła zbiórkę środków na pomoc ofiarom. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Polska z dopiskiem Nepal (Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384) lub wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Źródło:
;