Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Watykan

 fot. Piotr Tumidajski

Na audiencji prywatnej Franciszek przyjął prefekta Sekretariatu Ekonomicznego kard. George’a Pella. Australijski purpurat należy też do dziewięcioosobowej Rady Kardynałów mającej pomagać Papieżowi w zarządzaniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej. Gremium to zbierze się po raz kolejny na początku przyszłego tygodnia, w okresie poprzedzającym konsystorz wszystkich kardynałów. Właśnie uczestnikom konsystorza zostaną przedstawione propozycje wypracowane przez Radę, gdy chodzi o zmiany strukturalne w Kurii Rzymskiej i innych centralnych instytucjach związanych ze Stolicą Apostolską.

 

Na temat tych reform wypowiedział się ostatnio sekretarz Rady Kardynałów bp Marcello Semeraro. W wywiadzie dla tygodnika Famiglia Cristiana zaznaczył on, że w tej dziedzinie nie można działać pospiesznie, gdyż zmiany muszą zapewnić pewną równowagę instytucji. Zdaniem ordynariusza Albano potrzebne jest „odchudzenie” i usprawnienie struktur, jednak bez lekceważenia problemów, jakimi zajmowały się dotychczasowe instytucje.

Ogólnie polegałoby to na połączeniu niektórych papieskich rad wokół dwóch zasadniczych osi: świeccy-rodzina-życie oraz dzieła miłosierdzia-sprawiedliwość i pokój. Nie oznacza to, że wszystko jest już przesądzone – zaznaczył bp Semeraro. Nie brakuje bowiem obaw przed zbytnim „usektorowieniem” nowych dykasterii, a także minimalizowaniem problemów. Chodzi natomiast o to, by Kuria nie była autonomiczną strukturą w Watykanie, lecz skutecznym narzędziem dla Papieża oraz przykładem do dokonania podobnych uproszczeń organizacyjnych na szczeblu Kościołów lokalnych.

Źródło:
;