Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Uroczystości

kaplica pod wezwaniem świętego józefa w łagiewnikach - ołtarz chrystusa miłosiernego fot. Paweł Jarzębiński Kaplica pw. św. Józefa w Łagiewnikach. Ołtarz boczny z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny Kowalskiej

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. W Polsce główne uroczystości odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W związku z tym, że jest to również święto patronalne Caritas, w kościołach tego dnia będą zbierane ofiary do puszek na rzecz jej podopiecznych. Niedziela Miłosierdzia rozpocznie Tydzień Miłosierdzia.

 

Inspiracją dla ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała s. Faustyna Kowalska. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699).

Niedzielę Miłosierdzia Bożego do kalendarza liturgicznego dla archidiecezji krakowskiej wpisał w 1985 r. kard. Franciszek Macharski. Następnie zrobili to niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Papież ogłosił święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.

Od 2013 r. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się w polskim Kościele Tydzień Miłosierdzia. Wcześniej obchodzony był on w pierwszym tygodniu października.

***

Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości, odbędą się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”. W programie zaplanowano całonocne czuwanie z soboty na niedzielę. Rozpocznie się ono o godz. 21.00 Drogą Miłosierdzia „Krzyż niosący nadzieję” transmitowaną w TVP 3. Po godz. 22.00 zebrani będą modlić się pierwszymi Nieszporami Niedzieli Miłosierdzia. Następnie odbędzie się celebracja: „Dla ciebie błogosławię krajowi całemu”, po której Eucharystii o północy będzie przewodniczył bp Jan Zając. Po godzinie 2.00 zebrani będą się modlić różańcem w intencji Ojczyzny i odmówią modlitwę o owocne przeżycie Niedzieli Miłosierdzia. W niedzielę 8 kwietnia Mszy św. o godz. 8.00 w bazylice będzie przewodniczył bp Jan Szkodoń, o godz. 16.00, przy ołtarzu polowym – bp Damian Muskus,  a o godz. 18.00, w bazylice – kard. Stanisław Dziwisz. Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. polowa o godz. 10.00 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego transmitowana przez TVP 1.

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest również świętem patronalnym Caritas. Z tej okazji w diecezjach i parafiach organizowane są spotkania parafialnych zespołów Caritas, szkolnych kół Caritas oraz pracowników i podopiecznych diecezjalnych i parafialnych Caritas. Tego dnia do puszek zbierane będą ofiary na rzecz potrzebujących. Z okazji Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczyna się w najbliższą niedzielę, Caritas Polska przygotowała specjalne rozważania, które każdego dnia będą publikowane na stronie www.caritas.pl.

Zwieńczeniem Tygodnia będzie XV Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w sobotę, 14 kwietnia. Mszy św. będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosi bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;