Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W niedzielne przedpołudnie w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystościom Niedzieli Palmowej. W wygłoszonej homilii metropolita krakowski zachęcał do otwarcia Polski na przyjęcie młodych chrześcijan podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Odwołując się do odczytanego ewangelicznego opisu Męki Pańskiej kard. Dziwisz podkreślił, że jest on przygotowaniem do osobistego i głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Wskazał, że w wielką logikę Bożej miłości, najbardziej wyrażonej na krzyżu Chrystusowym, wpisuje się także dar Eucharystii pozostawiony ludziom przez Chrystusa.

„Kościół żyje Eucharystią i dzięki Eucharystii. Ona towarzyszy nam, wędrowcom zmierzającym do wieczności, byśmy posilając się nią, nie tylko nie ustawali w drodze, ale przynosili owoce dobra i miłości, pokoju i nadziei w naszym niespokojnym świecie” – mówił.

Hierarcha przypomniał, że Niedziela Palmowa jest wyjątkowym świętem Kościoła ludzi młodych, co zapoczątkował św. Jan Paweł II, ustanawiając Światowe Dni Młodzieży. Wyraził szczególną wdzięczność obecnej na Mszy św. młodzieży, zwłaszcza z Grup Apostolskich – Ruchu Apostolstwa Młodzieży, a także osób należących do Drogi Neokatechumenalnej.

Kardynał zachęcił do otwierania serc i gościnności wobec pielgrzymów, którzy przybędą na tegoroczną krakowską edycję ŚDM. „W dalszym ciągu szukamy miejsc na przyjęcie młodych gości z całego świata. Dlatego ponawiam dziś apel do mieszkańców Krakowa, okolicznych parafii, dekanatów i całej Archidiecezji, byśmy wykorzystali szansę czynnego i ofiarnego włączenia się w to niepowtarzalne wydarzenie, które na długo pozostanie nam w pamięci” – powiedział.

Metropolita ocenił, że wielkie lipcowe święto młodych będzie niesamowitą platformą do wymiany darów. „Otwórzmy Polskę Jana Pawła II, otwórzmy Kraków Jana Pawła II na przyjęcie młodych chrześcijan, którzy pod przewodem Ojca Świętego Franciszka będą nam świadczyć o swoim przeżywaniu Ewangelii, o swoim osobistym przywiązaniu do Chrystusa i Kościoła” – zaapelował.

Dodał, że Polska może podzielić się z przybyłymi wyjątkowym doświadczeniem Ewangelii, która towarzyszy już od tysiąca pięćdziesięciu lat pokoleniom Polek i Polaków, niejednokrotnie w dramatycznej historii kraju.

„Niech to wzajemne spotkanie i wymiana darów odsłoni przed nami piękno Kościoła jako wielkiej, obejmującej wszystkie narody wspólnoty ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Niech tego piękna nie przesłaniają słabości i niewierności ludzi Kościoła, bo jesteśmy wprawdzie wszyscy grzesznikami, ale nawracającymi się, starającymi się powracać zawsze na drogi prawdy i życia” – dodał.

„Wychodzimy dziś na spotkanie Jezusa. Mówimy Mu: ‘Błogosławiony Królu, który przychodzisz w imię Pańskie’ – bądź Królem naszych serc. Przemieniaj je, by biły w rytmie Twojego Serca” – zakończył homilię kard. Dziwisz.

Źródło:
;