Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Małopolska

 fot. Łukasz Kaczyński

Wieczorem, 12 marca, w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego odbył się benefis pod hasłem „W osiemdziesiąt lat dookoła wszechświata”. Uroczystość zorganizowano z okazji 80. urodzin ks. Michała Hellera – słynnego uczonego, filozofa, teologa, kosmologa, laureata Nagrody Templetona.

Główną część uroczystości stanowił program artystyczny, w którym poprzez film, dźwięk, muzykę, poezję, a także nagrania z wypowiedziami jubilata, zaprezentowano najciekawsze wydarzenia z jego życia. Benefis prowadził Wojciech Bonowicz, polski poeta i dziennikarz, któremu wtórowali aktorzy Anna Dymna i Jacek Romanowski oraz muzyk Joachim Mencel. Opowiastkom o charakterze filozoficznym, związanym z naukowymi zainteresowaniami ks. prof. Hellera, dodano niejednokrotnie wyszukanego humoru, który bawił zgromadzoną publiczność.

Zwieńczeniem wieczoru były oficjalne życzenia od współpracowników solenizanta oraz uroczyste „Sto lat!”, odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych. Ks. prof. Heller uhonorowany został także złotym medalem „Plus ratio quam vis”, który wręczył mu rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciech Nowak. "Wszystko co dziś zobaczyliśmy, podkreśliło jedną rzecz. Dziękujemy za te 80 lat i prosimy o jeszcze. Chcemy uhonorować Ciebie tym, co mamy najlepszego" - powiedział rektor.

„Chciałbym podsumować to, co dzisiaj usłyszałem. Dzisiejszy wieczór to niezwykła symfonia na cześć upływania czasu. W zasadzie moje 80 lat to tylko pretekst, taka zasłona dymna. Czas jest, w zasadzie tylko on jest, ale za moment już go nie ma. Czasu nie ma, niby jest. A jednak ma nazwę i co więcej rządzi nami niesamowicie. To jest ten dobrze znany nieznajomy” – podsumował wieczór ze sceny ks. Heller. Nie unikał także wyszukanych żartów, które wywoływały śmiech zebranych.

Wyrazy uznania i życzenia dla ks. Hellera z okazji 80. urodzin przesłał także prezydent Polski, Andrzej Duda. „Jestem pełen podziwu dla klarowności z jaką wyjaśnia Ksiądz Profesor zawiłe zagadki wszechświata. Skromność i pokora, której uczymy się od Księdza Profesora, idą w parze z podkreślaniem godności człowieka i uczonego (…) Gratuluję Księdzu Profesorowi tej właśnie myśli ogarniającej struktury kosmiczne” – brzmiał fragment listu prezydenta.

Po części oficjalnej rozpoczęły się spotkania w kuluarach, podczas których zgromadzeni gości składali uczonemu życzenia. Każdy z obecnych na pamiątkę otrzymał książkę jubilata pt. „Wierzę, żeby rozumieć”. Benefis z okazji 80. urodzin ks. prof. Michała Hellera przygotowało Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Źródło:
;