Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Kulturalnie

Niezwykły festiwal muzycznego sacrum

festiwal musika diwina fot. Fundacja InCanto

Musica Divina to wydarzenie, które stwarza szansę na doświadczenie sacrum w muzyce. Jego druga edycja odbędzie się w dn. 6-14 sierpnia i przyniesie sześć koncertów dających znakomity obraz bogactwa sakralnego świata muzycznego.

 

W tym roku po raz pierwszy usłyszymy zespoły specjalizujące się w muzyce baroku: Le Nuove Musiche ze Słowacji zaprezentuje repertuar twórców współczesnych Monteverdiemu, dziś już nieco zapomnianych. Natomiast Ensemble Barocum z wybitną sopranistką Stephanie True sięgnie po kantaty o tematyce starotestamentowej na sopran, skrzypce i basso continuo. Będzie to równocześnie koncert promujący najnowszą płytę zespołu, która już wkrótce ukaże się nakładem Fundacji inCanto.

Friman-Ambrosini-Vicens TRIO to jeden z nowszych projektów muzycznych Anny Marii Friman, znanej festiwalowej publiczności z zeszłorocznych koncertów Trio Mediaeval i Alternative History Quartet. Natomiast niecodziennej interpretacji klasyka polifonii renesansowej ‒ Orlando di Lasso możemy spodziewać się po belgijskiej grupie Graindelavoix – zrzeszającej śpiewaków wielu nacji i tradycji wokalnych.

Będziemy mieli również okazję zetknąć się z muzyką sięgającą w głąb nie tylko dawnych wieków ale bliską korzeni żywej, oryginalnej, „nieskażonej” tradycji w wykonaniu muzyków z Korsyki (Tavagna) oraz Rosji (Sirin).

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, przeplatającym się w repertuarze każdego koncertu, będzie Księga Psalmów. Artyści zaprezentują bogactwo modlitwy śpiewanej różnych epok i kultur – od średniowiecznej Ave Generosa Hildegardy z Bingen, poprzez klasyczne aranżacje Orlando di Lasso czy kompozytorów francuskiego baroku, aż po tradycję chrześcijańskiego wschodu.

Festiwalowi, wzorem zeszłego roku towarzyszyć będą warsztaty odbywające się w dwóch grupach, a poprowadzą je Anna Maria Friman i Anita Pyrek-Nąckiewicz (śpiew wielogłosowy) oraz Andriej Kotov (śpiew wschodni).

Obok wydarzeń przepełnionych muzyką, przed nami codzienne msze święte, otwarcie wystawy prac Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon oraz wykład Bjorna Schmelzera, kierownika artystycznego zespołu Graindelavoix.

Program https://musicadivina.pl/program/ 

Inauguracja festiwalu odbyła się w 2018 r., a na program złożyło się sześć koncertów zestawionych w taki sposób, by mogły wybrzmieć echa tradycji sakralnej różnych stron Europy.

Oceń treść:
;