Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Pod oknem

„Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam”. Zimowe rekolekcje z Grupami Apostolskimi

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Dla wielu młodych ferie oznaczają czas zimowych rekolekcji. W 5 turnusach organizowanych przez Grupy Apostolskie Archidiecezji Krakowskiej weźmie udział w sumie 150 osób. Wśród nich jest 37 kandydatów na animatorów ruchu, którzy w sobotę zakończą rekolekcje w Zawadce.

 

Przygotowanie do bycia apostołami wśród rówieśników

Rekolekcje, zarówno te letnie, jak i zimowe, są czasem pogłębiania relacji z Bogiem, z drugim człowiekiem, ale też czasem pracy nad sobą samym. Dla 37 młodych ludzi z Grup Apostolskich mają one jednak szczególny wymiar — są częścią ich przygotowania do roli animatorów ruchu. – To są rekolekcje wyjątkowe, ponieważ formują przyszłych naszych liderów. One mają pomóc im przygotować się do pełnienia tej roli w nasze wspólnocie. W czasie tych rekolekcji nie tylko kształtujemy swojego ducha, ale też próbujemy budować taką dojrzałą tożsamość. Myślę, że wychodzą stąd bardziej z umiejętnościami. Tutaj nie stawiamy tak bardzo na wiedzę, ważniejsza jest ich dojrzała osobowość, to, że potrafią gdzieś zaistnieć w świecie swoich rówieśników i być tam apostołami — wyjaśnia ks. Marcin Rozmus, moderator Grup Apostolskich Archidiecezji Krakowskiej, który towarzyszy przyszłym animatorom podczas turnusu w Zawadce.

Uczestnicy biorą udział w warsztatach i mają szansę sprawdzić się w roli animatora. To stanowi o wyjątkowości rekolekcji dla animatorów. – Dzień przed pełnieniem służby przychodzimy na odprawę, gdzie dowiadujemy się, co dokładnie jest w planie dnia. Potem mamy chwilę na zastanowienie się nad konspektem, który dostaliśmy i idziemy spać. Czeka nas cały Boży dzień pracy, opiekowania się grupą. Mamy po prostu trochę tej władzy animatorskiej, ale przede wszystkim tej odpowiedzialności za całą grupę. To my musimy pilnować, żeby wszyscy byli na czas, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik — mówi Bartosz, który po raz 2. bierze udział w rekolekcjach RAM-u. Dla pochodzącego z Czernichowa chłopaka to właśnie odprawa jest ulubionym punktem dnia. Dla Kingi, animatorki muzycznej z Jordanowa, takim momentem jest adoracja. Podkreśla, że jest to dla niej czas wyciszenia, którego szuka podczas rekolekcji, aby odpocząć od trudnej i stresującej codzienności. – Jest to takie wyciszenie, kiedy mogę spotkać Pana Jezusa twarzą w twarz. Jakoś wewnętrznie mnie to tak uspokaja i pomaga — dzieli się dziewczyna, która do Grup Apostolskich należy już od 7 lat.

Ludzie, którzy chcą spotykać ludzi

Zarówno Kinga, jak i Bartosz podkreślają, że rekolekcje RAM-u wśród innych wyróżniają przede wszystkim ludzie, którzy biorą w nich udział. – Przede wszystkim czuć tutaj tę atmosferę, że ludzie chcą spotykać ludzi. Nie ma się wrażenia, że tutaj jest jakaś grupka, do której Cię nie wpuścimy i z Tobą nie porozmawiamy. Tutaj każdy jedzie nie tylko spotkać się z Bogiem, nie tylko rozwijać się duchowo, ale również poznać tych ludzi — tłumaczy chłopak.

Zdaniem Kingi to właśnie atmosfera, jaka towarzyszy rekolekcjom Grup Apostolskich jest jednym z czynników, dla których warto wziąć w nich udział. – To jest niesamowite, jakie osoby można tutaj spotkać. W ogóle dla całej atmosfery tutaj rodzinnej. To jest niesamowite i nigdy, w żadnym miejscu czegoś takiego nie doświadczyłam — mówi.

„Wartościowi ludzie, którzy mogą bardzo dużo dać naszej wspólnocie”

Choć tematyka rekolekcji animatorskich co roku jest taka sama i opiera się na przypowieści o synu marnotrawnym, jak podkreśla ks. Marcin Rozmus, za każdym razem wyglądają one nieco inaczej. Różne są okoliczności, miejsce i przede wszystkim uczestnicy. Tak jest też w tym roku. – Z jednej strony to są bardzo podobni do siebie ludzie co roku, bo to są ludzie młodzi, z żywiołowym temperamentem, z wielkimi talentami, chęciami, które cały czas próbujemy, żeby jeszcze bardziej pokazali. Ten rocznik jest wyjątkowy przez to, że jest bardzo dużo takich artystycznych indywidualności. Oni jeszcze o tym nie wiedzą, dopiero się dowiedzą, bo im to kiedyś powiem, natomiast jest dużo takich indywidualnych, bardzo wartościowych osób, które mogą bardzo dużo dać naszej wspólnocie — wyjaśnia moderator Grup Apostolskich Archidiecezji Krakowskiej.

RAM organizuje podczas tegorocznych ferii jeszcze 4 inne turnusy, skierowane do różnych grup wiekowych — m.in. do tych, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W sumie w zimowych rekolekcjach „I believe” weźmie udział 150 młodych ludzi z całej Archidiecezji Krakowskiej.

Źródło:
;